Przejdź do treści

15.08.2008 – Seria trąb powietrznych nad Polską.

15.08.2008 – 15 lat od serii trąb powietrznych nad Polską.

Reklama

Poranek 15 sierpnia 2008 r. Nad Górnym Śląskiem potężne superkomórki burzowe powodują silne opady gradu. Grad wielkości kurzych jaj (5-7 cm) spada na takie miasta jak Katowice czy Chorzów i niszczy otoczenie. Oprócz potężnego gradobicia dochodzi też do zalań i podtopień. Najgorsze miało jednak nadejść popołudniem…

Analiza warunków z dnia 15 sierpnia:

Nad południe Polski napływało z południowego-wschodu bardzo gorące i rozgrzane powietrze wraz z nasuwaniem się frontu atmosferycznego. Zaś na północy zalegała chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego. Kontrast termiczny temperatur wyniósł w wielu miejscach naszego kraju nawet 15-17°C.

Reklama

Energia dostępna drogą konwekcji (CAPE) wahała się pomiędzy 2500-3500 J/kg! i były to ekstremalne wartości. Dodatkowo występowała bardzo duża skrętność wiatru w warstwach 0-6 km. Wszystkie warunki wskazywały, że tego dnia w naszym kraju wystąpi bardzo silny incydent burzowy.

Seria trąb powietrznych
• NOAA (Rozwinięte superkomórki burzowe na terenie Polski w dniu 15.08.2008)

Seria trąb powietrznych – przebieg wydarzeń:

Pierwsze tornado pojawiło się w Knurowie w województwie śląskim około godziny 16:25. Najprawdopodobniej lej kondensacyjny wtedy nie dotknął ziemi i było to tylko preludium, co miało wydarzyć się w najbliższych godzinach.

Na szlaku kolejnej trąby powietrznej stanęła miejscowość Zimna Wódka. Trąba w tej miejscowości uszkodziła 15 gospodarstw i domostw. Następnie burza nadal z trąbą powietrzną kierowała się dalej na północny- wschód. Po przekroczeniu autostrady A4 gdzie również wystąpiły zniszczenia, na szlaku trąby powietrznej pojawiły się miejscowości Sieroniowice oraz Balcarzowice.

Reklama

W Balcarzowicach trąba zniszczyła znaczną część miejscowości. Tornado zakończyło swój żywot w miejscowości Dąbrówka i wiele osób myślało, że będzie to już ostatnie takie zjawisko tego dnia, lecz jak się okazało, niestety tak się nie wydarzyło. Cała trąba została zakwalifikowana jako tornado EF3 w skali Fujity. Występowały również nawalne opady deszczu wraz z opadami dużego gradu o średnicy nawet 3-4 cm. Łączny pas zniszczeń to aż 20 kilometrów! Uszkodzonych zostało 150 budynków mieszkalnych i 298 budynków gospodarczych. Rannych zostało 15 osób i podczas tej trąby nikt na szczęście nie zginął.

Kontynuacja przemieszczania się superkomórki burzowej

Następnie ta sama superkomórka burzowa nadal przemieszczała się w głąb województwa śląskiego i w okolicach Rusinowic dochodzi do inicjacji kolejnej już tego dnia trąby powietrznej z tej samej burzy, która wcześniej wygenerowała tornado w województwie opolskim. W tej samej miejscowości niestety żywioł spowodował śmierć kobiety, która została przygnieciona przez strop z budynku.

Kalina

W miejscowości Kalina tornado nadal zbiera śmiertelne żniwo. Wiele gospodarstw zostaje uszkodzonych, a ponadto życie traci kolejna osoba, dokładniej mężczyzna, który przebywa w domku letniskowym podczas wichury. Na domek letniskowy upada drzewo, zabijając mężczyznę. W miejscowości Blachownia trąba powietrzna uszkodziła prawie 200 budynków mieszkalnych i gospodarczych i zostaje tam sklasyfikowana jako EF4 w skali Fujity.

Reklama

W miejscowości Mykanów żywioł przewraca autokar, którym podróżują artyści zespołu “Pieśni i Tańca Śląsk”. Rannych w tym incydencie zostaje około 30 osób. Żywioł kończy swój szlak w miejscowości Kruszyna. Przeszedł on przez 16 miejscowości i przebył drogę ponad 56 kilometrów! Zniszczonych zostało ponad 800 budynków, 40 osób zostało rannych, a niestety dwie osoby poniosły śmierć wskutek działań pogodowych. Średnia siła tornada szacowana jest jako EF3 w skali fujity.

Ciąg dalszy zniszczeń

Superkomórka kontynuuje swój marsz i około godziny 18 znajduje się już w województwie łódzkim. W okolicach Radomska pojawia się kolejny lej kondensacyjny. W miejscowości Stobiecko Miejskie niszczy i zrywa ponad 100 dachów z budynków. W Gorzkowicach żywioł spowodował takie zniszczenia, że straty wyceniane były na około 40 milinów złotych. Tornado przemieszcza się również przez Dobroszyce, Borowiecko, Gorzkowice, gdzie zrywa ponad 100 dachów z budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Trąba kończy swój żywot w miejscowości Stara Wieś, gdzie doprowadza do sporego spustoszenia wsi i zniszczeń. Żywioł przebył drogę o długości 35 kilometrów. Uszkodzonych zostało 750 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Na szczęście w województwie łódzkim z powodu tornada, które trwało 30 minut nikt nie został ranny.

seria trąb powietrznych, seria trąb powietrznych,Polska,balcarzowice,kalina,mykanów
• Youtube (kanał sbCAPE, tornado w okolicach Strzelec Opolskich)
Reklama

Tego dnia mieliśmy do czynienia z tornadem cyklicznym, czyli takim, które zostało wytworzonym z jednej superkomórki burzowej, która wygenerowała trzy trąby powietrzne.

Podsumowanie

Prognozy na 15.08.2008 r. były alarmujące od kilku dni. Wzdłuż strefy bardzo aktywnego, dodatkowo zbudowanego na znacznym gradiencie poziomym temperatury, pofalowanego frontu atmosferycznego wyliczane było pojawienie się sporej chwiejności termodynamicznej oraz niestabilności troposfery, jednocześnie pokrywającej się z silnymi współczynnikami kinematycznymi. I wszystkie te skumulowane warunki spowodowały rozwój bardzo silnych burz superkomórkowych tego dnia.

Dzień taki jak 15.08.2008 zapisał się już na stałe w annałach polskiej meteorologii. Leje rodem z amerykańskiej Alei Tornad pustoszyły wioski i niestety odbierały również życia ludzkie. Obraz katastrofy pokazywany przez różnorodne stacje telewizyjne chwytał za serce. Miejmy nadzieję, że dni takie jak ten już nigdy się nie powtórzą.

seria trąb powietrznych, seria trąb powietrznych,Polska,balcarzowice,kalina,mykanów
• 24opole.pl (Zniszczony las przy autostradzie A4)
Reklama

Opracowanie: Administracja Burzowe PCT i Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama