Strona główna » Blog » Omówienie planu obserwacji burz – 17.04.2021

Omówienie planu obserwacji burz – 17.04.2021

Udostępnij dalej

—Oficjalna prognoza burzowa—
Sieć Obserwatorów Burz została na sobotę wydana:
https://obserwatorzy.info/prognoza-burzowa-na-17-04-2021/

Po kilka dniach deszczu, ochłodzenia i “burzowego marazmu” pojawią się warunki sprzyjające powstaniu komórek konwekcyjnych oraz burz w zasięgu naszego działania. Stanie się tak w dniu jutrzejszym.
Zerknijmy na mapy…

Na mapie temperatur (Sobota na godzinę 15:00) widzimy cieplejszą masę powietrza na północy kraju. Jest to wilgotna, i chwiejna masa powietrza znad Morza Czarnego. W miesiącach letnich w tej masie potrafią się tworzyć piękne i groźne burze wewnątrz masowe. Dla nas, łowców operujących na wschodniej ścianie Polski jest to sytuacja wręcz idealna. Burze “przychodzą” do nas same od wschodu.
Jednak mamy chłodny kwiecień. Zatrzęsienia burz nie będzie. Ale dla nas w tym miesiącu każda burza jest na wagę złota.
Przez centrum kraju widać przebiegający duży gradient poziomy temperatury. Który może “pomóc” przy jutrzejszej konwekcji.

Zerknijmy na parametr CAPE. CAPE to energia potencjalna dostępna konwekcyjnie. Im jest wyższy tym szansa na burze większa. CAPE największe wartości osiągnie jutro w godzinach 13-14. Z biegiem czasu będzie “rozlewać” się na zachód. Jednak wtedy wartości będą spadać.

Biorąc pod uwagę parametr CIN (miara wartości energii hamującej konwekcję ) na poziomie -5 oraz lokalne miejsca zbieżności wiatru wstępnie typujemy wysyp dużej ilości komórek konwekcyjnych. Część z nich przejmie “dominację” nad innymi. Z nich utworzą się burze.
Potwierdzają to modele pogodowe.
Poniżej widzicie odbiciowość. kolor żółty i pomarańczowy sugeruje rdzenie opadowe. A zatem komórki konwekcyjne.

Rzut okiem na ECMWF IFS HRES. Różowy kolor – możliwość wystąpienia burz.

Wraz z Martą będziemy bacznie obserwować sytuację pogodową. Samochód zatankowany. Sprzęt gotowy.
Będziecie mogli obserwować nas na mapie dynamicznej na stronie Obserwatorzy.info oraz w aplikacji mobilnej Monitor Burz.