Okolice Serocka – superkomórka burzowa – 17.04.2021

Udostępnij dalej

Szybki wyjazd w kierunku Warszawy. Pościg za superkomórką burzową. Zarejestrowanie wały szkwałowego przemieszczającego się nad Warszawą.

Superkomórka burzowa w okolicach Warszawy
Piękna chmura szelfowa oświetlona dodatkowo zachodzącym słońcem

Zgodnie z naszymi analizami i przypuszczeniami (Dostępnymi TU) oraz prognozą SOB w sobotę nastąpił wysyp komórek konwekcyjnych w Polsce i za naszą wschodnią granicą. Spokojnie obserwowaliśmy sytuację i z czasem wytypowaliśmy dwa sektory z „burzogenne”. Jeden północny – utworzył się w okolicach Wilna. Był dość aktywny elektrycznie i kierował się na południowy wschód. Drugi południowy – utworzył się nad Brześciem. Był na początku mniej elektryczny.


Wybraliśmy południowy. Przemawiał za nim parametr CAPE. Na drodze tego układu było „paliwo” do działania burz. Dawał szansę na ich rozwój.
Tak też się stało. Wykształciła się jedna z ładniejszych komórek tego roku. Ruszyliśmy niezwłocznie. Rozpoczęła się nasza obserwacja burz w drodze.
Cel jaki wybraliśmy to Serock.


Pierwszy Live nadaliśmy zaraz po wyjeździe. Obserwowaliśmy na nim zanikającą komórkę burzową przemieszczającą się w stronę Ostrołęki. Niestety były problemy z zasięgiem przez co jakość tego live była dość słaba.

Zbliżaliśmy się do Serocka gdy zaczęły napływać do nas Wasze zdjęcia chmury szelfowej z Warszawy. Widok piękny. Gdy dotarliśmy na 15 km od Serocka naszym oczom ukazała się piękna superkomórka burzowa. To ona była naszym celem. Uruchomiliśmy kolejny live. Tym razem jakość już była lepsza.

Gdy dojechaliśmy na miejsce rozłożyliśmy potrzebny sprzęt. Kamery i aparaty. Rozpoczęła się nasza obserwacja burz stacjonarna. SC była wręcz majestatyczna! Obserwowaliśmy ją razem z Wami. Widać było kondensację wału szkwałowego po prawej stronie (pojawia się na zdjęciach).

Zdjęcia jakie udało nam się zrobić:

Dziękujemy że tego dnia byliście z nami!