Strona główna » Blog » Konwekcja, smugi i zachód słońca 25.04.2021

Konwekcja, smugi i zachód słońca 25.04.2021

Udostępnij dalej

Od kilku dni pozostajemy w chłodnej masie powietrza. Niestety przez to mamy wrażenie że jest luty a nie przedsionek lata – kwiecień. Ale kwiecień plecień bo przeplata – trochę zimy trochę lata 🙂
Trzeba szukać plusów. Konwekcja… Niezaprzeczalnym plusem jest z pewnością malownicze niebo. Arktyczne powietrze jest bardzo przejrzyste. W dodatku od kilku dni mamy do czynienia z konwekcją która w takich dniach jest bardzo malownicza.

Tego dnia (25.04) konwekcja była bardzo dynamiczna. Objawiała się chmurami z bardzo dobrze widocznymi smugami krypy śnieżnej. Komórki te szybko zanikały zostawiając za sobą opadające smugi opadowe.

Wieczorem w okolice Łomży nasunęła się większa, rozbudowana w pionie komórka konwekcyjna. Jej smugi opadowe w połączeniu z zachodzącym słońcem robiły wrażenie!

Następnie z Martą wyjechaliśmy z jej strefy opadu. Dzięki temu że była ona dość ograniczona udało nam się uchwycić bardzo malowniczy zachód słońca. Widać oprócz słońca rozmywające się smugi. Są to “umierające” w malowniczy sposób komórki konwekcyjne.

Oddaliliśmy się jeszcze bardziej od największej z nich. Tej która przechodziła przez Łomżę (i którą fotografowaliśmy). Taka by ująć ją w całości. I udało się! Widzicie poniżej jej rozwiane kowadło. Fantastyczny widok który nam zrekompensował zimno i brak burz.