Prognoza burz i obserwacji – 22.05.2021

Prognoza burz - omówienie.

— Oficjalna prognoza burz na 28.07 i noc 28/29.07.2021—

Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza obserwacji burz – omówienie.
W dniu wczorajszym (21.05.2021) Mogliśmy obserwować piękne, rozbudowane i masywne chmury arcus na czele układu liniowego przechodzącego przez północne regiony naszego kraju.

W dniu dzisiejszym temperatury będą niższe. Jednak front wtórny oraz warunki konwekcyjne będą sprzyjać powstawianiu komórek konwekcyjnych. Faworyzowane będzie tworzenie się układów liniowych. Szybkość ich przemieszczania i prądy zstępujące będą zagrożeniem (mogą powodować szkody materialne).
Z racji tego że będą się szybko przemieszczać to ulewny opad deszczu nad danym obszarem będzie trwać krótko.

Prognoza obserwacji burz – Plan działania
Układy liniowe jak wspominałem będą przemieszczać się bardzo szybko. W takiej sytuacji najważniejsze jest dobre wytypowanie miejsca startowego dla ekipy. I ewentualna korekta do wykonania dobrych ujęć.
Pościg burzowy i wyprzedzanie tak szybkiego układu łamiąc przy okazji ograniczenia prędkości nie wchodzą w grę.

Ps. Dalecy jesteśmy od tego co wczoraj pokazała jedna z ekip chwaląc się na relacji że “jechała 180 km na godzinę. Ale czego się nie robi dla burz”. Rozumiemy ekscytację – ale zdrowy rozsądek na drodze jest bardzo wskazany. Nawet jeśli ma się dobrego kierowcę.

Jeśli nas nie znasz – zerknij TU – dowiesz się czegoś więcej o nas. Zapraszamy też do prognozy SOB.


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ


Obserwuj nas w mediach społecznościowych.