Przejdź do treści

Zaćmienie słońca 10.06.2021

Zaćmienie słońca wystąpiło we czwartek 10.06.2021 i było widoczne w Polsce jako częściowe. Ostatnie takie zaćmienie mieliśmy możliwość obserwować 6 lat temu. Jedno ze zdjęć poniżej przedstawia naszą obserwację wykonaną właśnie wtedy.

Kiedy rozpocznie się zaćmienie?

Reklama

Zaćmienie najpierw zauważą mieszkańcy północnozachodniej Polski. Tam początek będzie około godziny 11:38. Najdłużej muszą czekać osoby znajdujące się na krańcach południowowschodnich. Tam początek około godziny 12:04. Zaćmienie zobaczymy z terenu całej Polski.

Jak duże będzie to zaćmienie?

Zaćmienie największe będzie znów na terenie północnozachodniej i północnej Polski. Tam tarcza słoneczna w maksimum będzie zakryta w 14-15%. Najmniejsze będą znów obserwować osoby znajdujące się na krańcach południowowschodnich. Tarcza zakryta będzie w około 5%.

Jak obserwować zaćmienie słońca?

Reklama

Zaćmienie powinno się oglądać WYŁĄCZNIE przez: specjalistyczne filtry dla sprzętów optycznych, specjalne okulary do oglądania zaciemnienia. Dobrą metodą jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran (np. białą kartkę). Można również patrzeć przez maskę spawalniczą.
Wiele osób wykorzystuje również zadymioną szybkę czy płytę CD, ale my nie polecamy. Mimo że odcinane są promienie słoneczne to oczy nie są chronione przed promieniami UV.

Jak NIE obserwować zaćmienie słońca?

Zasada jest prosta: jeśli nie wiesz jak obserwować zaćmienie słońca – nie rób tego. Jest pewne powiedzenie: zaćmienie słońca bez przygotowania ogląda się dwa razy w życiu: raz jednym okiem a raz drugim. I to jest prawda. Bardzo łatwo można stracić wzrok.
NIE WOLNO:
– patrzeć bez zabezpieczenia bezpośrednio na słońce.
– patrzeć przez wizjer aparatem, lustrzanką, lornetką, teleskopem, (bez odpowiednich filtrów) skierowaną bezpośrednio w słońce (grozi też uszkodzeniem sprzętu)

Poniżej mapa z rozkładem jazdy. Oraz nasza galeria z zaćmienia które miało miejsce w marcu 2015 roku. Do wykonania zdjęć wystarczyła lustrzanka z długą ogniskową oraz dwa filtry ND1000.

https://www.facebook.com/astrolifepl/photos/a.147129269062462/1220896595019052/
Reklama

Inne wiadomości

Reklama