Prognoza burz i obserwacji– 12.06.2021

Prognoza burz - omówienie.

Niebezpieczna sytuacja pogodowa 24.06.2021

— Oficjalna prognoza burz na 24.06.2021 oraz noc 24/25.06.2021 —

“UWAGA! MOŻLIWA NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA!

Przed nami jeden z niebezpieczniejszych incydentów burzowych w ostatnim czasie, a na pewno w tym roku. Pogodę w Polsce kształtować będzie układ niskiego ciśnienia i pofalowany front atmosferyczny. W ciągu dnia przez Polskę przejdzie seria burz, w tym możliwe mezoskalowe układu konwekcyjne (MCS) czy możliwe liczne superkomórki burzowe.

CZYTAJ DALEJ


Prognoza obserwacji burz – omówienie. W dniu jutrzejszym (12.06.2021) nastąpi dość szybkie i miejscami gwałtowne wypieranie ciepłej masy powietrza PPms (polarnomorskie stare) przez zdecydowanie chłodniejsze powietrze PPM (polarnomorskie). I mimo że energia dostępna konwekcyjnie (CAPE) nie będzie zbyt wysoka to szybkie wypieranie cieplejszego powietrza i ogólna kinematyka będzie faworyzować dość gwałtowne burze łączące się w układy liniowe.
Co więcej spodziewamy się frontu wtórnego za frontem głównym. A fronty wtórne również potrafią być bardzo malownicze (jeśli chodzi o zjawiska związane z nimi).
To co może nam przeszkodzić to duża ilość potencjalnego opadu. Zapraszamy do prognozy SOB.

Prognoza obserwacji burz – Plan działania
Na mapie z ostrzeżeniem SOB nakreśliliśmy mniej więcej obszar naszego działania. Postaramy się udać tam już wcześnie przed południem. O ile modele prognostyczne są zgodne co do przebiegu zjawisk pogodowych w kraju (mapy poniżej w galerii) o tyle godzina i szybkość jego przemieszczania się są dość niepewne.
Jeśli nas nie znasz – zerknij TU – dowiesz się czegoś więcej o nas.


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ