Prognoza burz i obserwacji– 12.06.2021

Prognoza burz - omówienie.

— Oficjalna prognoza burz na 28.07 i noc 28/29.07.2021—

Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza obserwacji burz – omówienie. W dniu jutrzejszym (12.06.2021) nastąpi dość szybkie i miejscami gwałtowne wypieranie ciepłej masy powietrza PPms (polarnomorskie stare) przez zdecydowanie chłodniejsze powietrze PPM (polarnomorskie). I mimo że energia dostępna konwekcyjnie (CAPE) nie będzie zbyt wysoka to szybkie wypieranie cieplejszego powietrza i ogólna kinematyka będzie faworyzować dość gwałtowne burze łączące się w układy liniowe.
Co więcej spodziewamy się frontu wtórnego za frontem głównym. A fronty wtórne również potrafią być bardzo malownicze (jeśli chodzi o zjawiska związane z nimi).
To co może nam przeszkodzić to duża ilość potencjalnego opadu. Zapraszamy do prognozy SOB.

Prognoza obserwacji burz – Plan działania
Na mapie z ostrzeżeniem SOB nakreśliliśmy mniej więcej obszar naszego działania. Postaramy się udać tam już wcześnie przed południem. O ile modele prognostyczne są zgodne co do przebiegu zjawisk pogodowych w kraju (mapy poniżej w galerii) o tyle godzina i szybkość jego przemieszczania się są dość niepewne.
Jeśli nas nie znasz – zerknij TU – dowiesz się czegoś więcej o nas.


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ