Prognoza burz i plan obserwacji – 22.06.2021 oraz noc 22/23.06.2021

Prognoza występowania burz 22.06.2021

TRWA RELACJA LIVE:


— Oficjalna prognoza burz na 28.07 i noc 28/29.07.2021—

Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza burz – kilka słów od nas.

W poniedziałek mimo wielu prognoz okazał się dość “spokojnym” dniem. Ilość zjawisk burzowych była mniejsza niż zapowiadały to modele prognostyczne. Ale jeśli już się pojawiły – były bardzo gwałtowne.
Parametry konwekcyjne we wtorek jeszcze bardziej faworyzować będą niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Od zachodu postępuje powoli ale systematycznie w głąb kraju pofalowany front atmosferyczny. Przed frontem mamy uskoki wiatru i linie zbieżności. Wyśmienite warunki do powstania burz.
Najbardziej niebezpiecznie w dniu jutrzejszym będzie w pasie centralnym Polski. To tam zaznaczą się przedfrontowe linie zbieżności. Bardzo szybko powinny pojawić się tam burze. Burze generować będą nawalne opady deszczu oraz opady gradu znacznych rozmiarów. Same burze będą bardzo aktywne elektrycznie. Towarzyszyć im będzie silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Są szanse na pojawienie się superkomórek burzowych.
Istnieje ryzyko podtopień i wystąpienia POWODZI BŁYSKAWICZNYCH.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem – JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza występowania burz 22.06.2021

Nasz plan działania

W poniedziałek widząc degradację burz na zachodzie ostatecznie zarzuciliśmy plan wyjazdu. We wtorek natomiast operować będziemy szczególnie w północnowschodniej Polsce. Nie możemy jednak wykluczyć wyjazdu bliżej centrum. Działania rozpoczniemy koło godziny 12 i będziemy działać również w nocy. Jeśli dojdzie do wykształcenia się mezoskalowych układów konwekcyjnych będziemy korygować nasze położenie aby być na samym ich czele. Obszar ten może ulec zmianie.


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ


Mapa dynamiczna Sieci Obserwatorów Burz – KLIKNIJ
Aplikacja Monitor Burz – KLIKNIJ i POBIERZ