Prognoza burz i plan obserwacji – 23.06.2021 oraz noc 23/24.06.2021

Prognoza występowania burz 23.06.2021

TEKSTOWA RELACJA LIVE


— Oficjalna prognoza burz na 28.07 i noc 28/29.07.2021—

Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza burz – kilka słów od nas.

Wtorek dał się we znaki w szczególności z powodu wysokich sum opadowych. Sparaliżowane zostały – Poznań i Toruń. My burze obserwowaliśmy w wyznaczonym przez nas sektorze. Zebraliśmy dużo dobrego materiału. Ale o tym w oddzielnym poście.
Parametry konwekcyjne w środę nadal faworyzować będą niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Od zachodu postępuje powoli ale systematycznie w głąb kraju pofalowany front atmosferyczny. Przed frontem mamy uskoki wiatru i linie zbieżności. Wyśmienite warunki do powstania burz.
Najbardziej niebezpiecznie w dniu jutrzejszym będzie w we wschodniej części kraju. To tam zaznaczą się przedfrontowe linie zbieżności. Bardzo szybko powinny pojawić się burze. Burze generować będą nawalne opady deszczu oraz opady gradu znacznych rozmiarów. Same burze będą bardzo aktywne elektrycznie. Towarzyszyć im będzie silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Są szanse na pojawienie się superkomórek burzowych.
Istnieje ryzyko podtopień i wystąpienia POWODZI BŁYSKAWICZNYCH.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem – JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza występowania burz 23.06.2021

Nasz plan działania

W środę najniebezpieczniej będzie na obszarze w którym mieszkamy. Będziemy obserwować sytuację pogodową. W zależności od miejsca gdzie wystartują burze podejmiemy odpowiednie działania. Działania rozpoczniemy koło godziny 12 i będziemy działać również w nocy. Jeśli dojdzie do wykształcenia się mezoskalowych układów konwekcyjnych będziemy korygować nasze położenie aby być na samym ich czele. Obszar ten może ulec zmianie.
Przypominam że uruchomiliśmy relację tekstową Live. Dostępna jest ona w zakładce w menu Relacja Live.


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ


Mapa dynamiczna Sieci Obserwatorów Burz – KLIKNIJ
Aplikacja Monitor Burz – KLIKNIJ i POBIERZ