BARDZO NIEBEZPIECZNA sytuacja pogodowa – Plan obserwacji – 24.06.2021 i noc 24/25.06.2021

Niebezpieczna sytuacja pogodowa 24.06.2021

TEKSTOWA RELACJA LIVE


— Oficjalna prognoza burz na 28.07 i noc 28/29.07.2021—

Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza burz – kilka słów od nas.

Wiele się słyszało o niepokojących prognozach na czwartek a szczególnie na czwartkową noc. Czas mijał a modele prognostyczne utrzymywały tą niebezpieczną sytuację. Jutro oraz w nocy będziemy zmagali się z bardzo silnymi burzami oraz (szczególnie niebezpiecznymi) mezoskalowymi układami burzowymi (możliwa sygnatura Bowecho).
Parametry konwekcyjne w czwartek bardzo silnie będą faworyzować niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Pierwszy układ MCS ma wejść do Polski od strony Czech już rano. Następnie seria superkomórek burzowych. A jako finał silniejszy układ MCS przechodzący nocą z czwartku na piątek. Część modelu sugeruje nawet mezoskalowy wir konwekcyjny. Byłaby to bardzo niebezpieczna sytuacja. Co do miejsca ich wystąpienia – modele już nie są tak jednoznaczne.
Generalnie każdy POWINIEN OBSERWOWAĆ RADARY I APLIKACJE POGODOWE!
Burze generować będą nawalne opady deszczu oraz opady gradu znacznych rozmiarów. Same burze będą bardzo aktywne elektrycznie. Towarzyszyć im będzie silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego (szczególnie silny w układach MCS).
Istnieje ryzyko podtopień i wystąpienia POWODZI BŁYSKAWICZNYCH.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem – JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Niebezpieczna sytuacja pogodowa 24.06.2021

Nasz plan działania

W czwartek i noc z czwartku na piątek będziemy działać na północnym wschodzie kraju. Będziemy obserwować sytuację pogodową. W zależności od miejsca w które będą nacierały układy MCS będziemy korygować swoje położenie. Zależy nam na pojawieniu się na czole układu i dokonaniu pomiarów. Działania rozpoczniemy koło godziny 12 i będziemy działać również w nocy. Obszar ten może ulec zmianie.
Przypominam że uruchomiliśmy relację tekstową Live. Dostępna jest ona w zakładce w menu Relacja Live.


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ


Mapa dynamiczna Sieci Obserwatorów Burz – KLIKNIJ
Aplikacja Monitor Burz – KLIKNIJ i POBIERZ