Prognoza burz i plan obserwacji – 25.06.2021

Prognoza burz na 25.06.2021

TEKSTOWA RELACJA LIVE


— Oficjalna prognoza burz na 28.07 i noc 28/29.07.2021—

Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza burz – kilka słów od nas.

Czwartek i noc z czwartku na piątek były naznaczone szczególnie silnymi gradobiciami. Niektóre gradziny miały ponad 10 cm! Superkomórki je generujące wypiętrzały się na znaczne wysokości. Z satelity było widać przebijające się prądy wstępujące tworzące kopulaste wypukłości w górnej części komórki burzowej. Świadczyło to o ich dużej sile i potencjale do generowania takiego właśnie gradu.
Na szczęście nie sprawdziły się prognozy sugerujące przejście mezoskalowego wiru konwekcyjnego. Gdyby tak się stało – strat byłoby o wiele więcej.
Inaczej wygląda sytuacja w Czechach gdzie przeszła potężna trąba powietrzna przez południowe Morawy zrównując z ziemią okolice Brzecławia i Hodonina. Zabiła trzy osoby a 200 zostało rannych.
Dziś silne burze możliwe jeszcze na wschodzie i południowym wschodzie. Parametry konwekcyjne w tamtych rejonach nadal faworyzować będą niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Od zachodu postępuje powoli ale systematycznie w głąb kraju pofalowany front atmosferyczny. Przed frontem mamy uskoki wiatru i linie zbieżności. Wyśmienite warunki do powstania burz.
Szybko powinny pojawić się tam burze. Burze generować będą nawalne opady deszczu oraz opady gradu dużych rozmiarów. Same burze będą bardzo aktywne elektrycznie. Towarzyszyć im będzie silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Są szanse na pojawienie się superkomórek burzowych.
Istnieje ryzyko podtopień i wystąpienia POWODZI BŁYSKAWICZNYCH.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem – JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza burz na 25.06.2021

Nasz plan działania

W piątek działamy na północnym wschodzie. Jesteśmy totalnie zmęczeni tym tygodniem. Mamy też mnóstwo materiału. Będziemy obserwować sytuację pogodową. W zależności od miejsca gdzie wystartują silne burze podejmiemy odpowiednie działania. I po naradzie udamy się w tamte rejony.
Przypominam że uruchomiliśmy relację tekstową Live. Dostępna jest ona w zakładce w menu Relacja Live.


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ


Mapa dynamiczna Sieci Obserwatorów Burz – KLIKNIJ
Aplikacja Monitor Burz – KLIKNIJ i POBIERZ