Prognoza burz i plan obserwacji – 30.06.2021 i noc 30.06/01.07

Prognoza burz na 30.06.2021

TEKSTOWA RELACJA LIVE


— Oficjalna prognoza burz na 28.07 i noc 28/29.07.2021—

Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza burz – kilka słów od nas.

Ostatnia noc przyniosła układ MCS który wszedł do Polski z nad Czech. Był bardzo aktywny elektrycznie. Teraz zdecydowanie osłabł. Zaczęliśmy nowy dzień. Dziś na pofalowanym froncie utworzy się płytki niż. Będzie on potęgował zjawiska burzowe. Od jego położenia i kierunku będzie zależało gdzie pojawią się burze. Burze mogą być silne. Szczególnym zagrożeniem będą porywy wiatru oraz w mniejszym stopniu grad. Możliwy będzie dziś układ MCS.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem – JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza burz na 30.06.2021

Nasz plan działania

We środę działamy na zaznaczonym obszarze. Poczekaliśmy z analizą do rana ponieważ chcieliśmy sprawdzić jak mocno wejdzie w Polskę układ MCS. Za zachodzie od obszaru wyznaczonego dojdzie do cyklogenezy (utworzenia się niżu). Niż ten powinien “wygiąć linie zbieżności i “okręcić je wokół siebie”. Zatem możliwy jest dość silny układ MCS. Będziemy obserwować sytuację pogodową. W zależności od miejsca gdzie wystartują burze podejmiemy odpowiednie działania. I po naradzie udamy się w tamte rejony.
Przypominam że uruchomiliśmy relację tekstową Live. Dostępna jest ona w zakładce w menu Relacja Live.


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ


Mapa dynamiczna Sieci Obserwatorów Burz – KLIKNIJ
Aplikacja Monitor Burz – KLIKNIJ i POBIERZ