Prognoza burz i plan obserwacji – 01.07.2021

Prognoza obserwacji

TEKSTOWA RELACJA LIVE


— Oficjalna prognoza burz na 28.07 i noc 28/29.07.2021—

Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza burz – kilka słów od nas.

W środę wydawać by się mogło że prognoza SOB jak i nasz plan obserwacji był błędny. Strefa konwergencji znajdowała się na wschodzie Polski. Teren Podlasia był jednak “uśpiony”. Burz brak. wynikało to z silnego hamowania konwekcji między innymi przez CIN. Gdy parametry hamujące się obniżyły – nastąpiła masowa i dynamiczna konwekcja. Którą obserwowaliśmy w godzinach wieczornych.
Dziś na północnym zachodzie kraju nadal mamy wypełniający się niż górny. Będzie on potęgował zjawiska burzowe. Burze na prognozowanym obszarze mogą być silne. Szczególnym zagrożeniem będą porywy wiatru oraz w mniejszym stopniu grad.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem – JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza obserwacji

Nasz plan działania

Czwartek spędzimy na zaznaczonym obszarze. Udamy się tam w godzinach popołudniowych. Na północnym zachodzie mamy centrum niżu górnego. Niż ten powinien “wygiąć linie zbieżności i “okręcić je wokół siebie”. Zatem możliwe będą układy training storms. Będziemy obserwować sytuację pogodową. W zależności od miejsca gdzie wystartują burze podejmiemy odpowiednie działania.
Przypominam że uruchomiliśmy relację tekstową Live. Dostępna jest ona w zakładce w menu Relacja Live.


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ


Mapa dynamiczna Sieci Obserwatorów Burz – KLIKNIJ
Aplikacja Monitor Burz – KLIKNIJ i POBIERZ