Strona główna » Blog » Prognoza na piątek 20.08.2021 i noc 20/21.08.2021

Prognoza na piątek 20.08.2021 i noc 20/21.08.2021

Udostępnij dalej

Dziś przez nasz kraj przechodzi pofalowany front atmosferyczny.  Przed frontem pojawiają się strefy zbieżności w których tworzą już się komórki konwekcyjne. Z biegiem czasu powstaną też burze z tendencją do łączenia się w układ liniowy.
Wiatr słaby. W obrębie oddziaływania burz i układu liniowego silny – 50-70 km/h w porywach.


Opady i burze

W południe strefa opadów znajduje się na północnym zachodzie kraju. Bardzo szybko przybywa komórek na zachodzie i w centrum kraju. Związane jest to z pofalowanym frontem atmosferycznym. Z biegiem czasu pojawią się burze, które z będą łączyć się w układ liniowy. Układ przemieszczać się będzie po południu przez większość kraju z odchyleniem na północny-wschód. W obrębie układu silny wiatr od 50 do 70 km na godzinę. Możliwe opady gradu do 3 cm.

W drugiej części nocy układ powinien się rozpaść i wyjść już za wschodnią granicę naszego kraju.Kliknij i przeczytaj jak zachować się podczas burzy.


Temperatury

Z powodu położenia niżu na północy oraz wyżu na południowym wschodzie Europy nastąpi krótkotrwałe zaciągnięcie ciepłego powietrza z południa Europy. Już teraz w wielu miejscach kraju temperatury przekroczyły 22 stopnie. Najcieplej powinno być w centrum i na południu kraju – 23 – 25 stopni. Po południu nastąpi wypieranie ciepłego powietrza przez front chłodny. Za frontem temperatury spadną o kilka stopni. Szczególnie dobrze widać to wypieranie na linii burz która będzie przechodzić przez nasz kraj w dniu dzisiejszym.


Prognozy naszych partnerów


Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ
Prognoza “Sorry. Taki mamy klimat

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJKliknij i przeczytaj jak zachować się podczas upału

Źródło map: https://meteologix.com