Strona główna » Blog » Prognoza na poniedziałek 23.08.2021 i noc 23/24.08.2021

Prognoza na poniedziałek 23.08.2021 i noc 23/24.08.2021

Udostępnij dalej

Polska dostaje się od dzisiejszego poranka pod wpływ niżu “Manfred” z całym jego inwentarzem – czyli systemem frontów. Centrum niżu wędruje przez Niemcy ku naszej południowo-zachodniej granicy. W dniu jutrzejszym będzie przemieszczać się przez województwa południowe.

Opady deszczu i burze występowały dziś na południowym zachodzie kraju. Front je przynoszący przemieszcza się na północny wschód. Jednak tam trafia na opór dość silnego wyżu.
Dojdzie do ciekawej sytuacji. Front zostanie zablokowany przez wyż przez co wygnie się i ułoży w położenie równoleżnikowe (rozciągając od zachodu na wschód). Co więcej stanie się frontem quasi-stacjonarnym. Po naszemu prawie-stacjonarnym.
Taka sytuacja jest niebezpieczna ponieważ wolne przemieszczanie się frontu będzie zwiększało sumy opadowe w obrębie jego oddziaływania. Jak widać na mapie – największa akumulacja opadu będzie w miejscu stacjonowania frontu. Szczególnie w woj. lubuskim. i na zachodzie woj. wielkopolskiego.

Wiatr przez cały dzień słaby lub umiarkowany. Na wybrzeżu silniejszy – do 80 km/h.


Opady i burze

W nocy strefa opadów obejmować będzie centrum i południe Polski. Najsilniejsze opady na południowym zachodzie i zachodzie kraju. Miejscami burze. Najczęściej wbudowane w strefy opadowe. Nie powinny być silne. Jednak będą wydajne opadowo.
Przed południem strefa opadowa związana z frontem okluzji zostanie zablokowana przez wyż znad Skandynawii. Najsilniej będzie padać nadal na zachodzie kraju (woj. lubuskie i woj. wielkopolskie). Możliwe burze wbudowane w strefę opadową.
Po południu bez większych zmian. Blokada frontu się utrzyma. A ten ułoży się równoleżnikowo. Opady obejmą również woj. lubelskie i południe woj. podlaskiego.
W nocy najsilniej padać będzie w woj. mazowieckim.

Kliknij i przeczytaj jak zachować się podczas burzy.


Temperatury

Tej nocy najchłodniej na północnym wschodzie kraju – 10-13 stopni. Na pozostałym obszarze do 18 stopni. Przed południem temperatury wzrosną do 18 stopni. Po południu w miejscu opadów i oddziaływania frontu chłodno – 15-16 stopni. Na pozostałym obszarze 18-20 stopni. W nocy z poniedziałku na wtorek od 12-16 stopni.


Prognozy naszych partnerów


Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ
Prognoza “Sorry. Taki mamy klimat

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJKliknij i przeczytaj jak zachować się podczas upału

Źródło map: https://meteologix.com