Strona główna » Blog » Prognoza na wtorek 24.08.2021 i noc 24/25.08.2021

Prognoza na wtorek 24.08.2021 i noc 24/25.08.2021

Udostępnij dalej

Południowa Polska nadal jest pod wpływem niżu “Manfred” z frontem zokludowanym przynoszącym silne opady w szczególności na południowym wschodzie kraju. Jednak z godziny na godzinę niż słabnie.
Centrum niżu dziś powinno opuścić już nasz kraj zabierając ze sobą strefę deszczu. Wyże wygrywają i pogoda jutro powinna być już bez deszczu. Ale tylko jutro. Od czwartku opady wracają.

Wiatr przez cały dzień słaby lub umiarkowany. W porywach do 30-40 km/h.


Opady i burze

W ciągu dnia najsilniejsze opady deszczu na południowym wschodzie. Opady ulewne w szczególności na południu woj. mazowieckiego oraz w woj. lubelskim. Z biegiem godzin strefa opadów stopniowo będzie wypychana w stronę Ukrainy. Dlatego najdłuższe opady w dniu dzisiejszym prognozujemy właśnie w woj. lubelskim.
Na południu woj. podkarpackiego możliwe słabe burze.
Wieczorem opady na południowym zachodzie zanikną. Południowy wschód w deszczu.
W nocy zanikające opady jedynie w woj. lubelskim.
Przez cały dzień i noc przelotne opady deszczu będą też wkraczać z Zatoki Gdańskiej w głąb lądu. Spowodowane jest to bałtyckim efektem morza.

Czym jest efekt morza? Jak powstaje?

Efekt morza jest to “taśma produkcyjna” komórek opadowych i burzowych powstająca gdy nad rozgrzane morze (w tym przypadku Morze Bałtyckie) spływa wychłodzone powietrze (np. arktyczne). Wtedy z powodu zwiększonego pionowego gradientu temperatury wzmaga się parowanie wody z powierzchni zbiornika wodnego. Chłodne masy powietrza przemieszczając się nad cieplejszym zbiornikiem wodnym nagrzewają się od spodu. „Nagrzane” i wilgotne powietrze unosi się wówczas do góry. Gdy osiągnie wysokość min. 2km zaczyna się ochładzać. Następuje silny rozwój chmur kłębiastych. Chmury te po dotarciu nad ląd oddają wilgoć w postaci przelotnych opadów deszczu lub śniegu (w zimę). NA mapie można rozpoznać ten efekt po “pasie” chmur/opadów wkraczających z nad morza nad ląd.

Temperatury

W południe najcieplej na północnym zachodzie 16-18 stopniu. Najchłodniej w pasie opadów – 12-14 stopni.
Wieczorem operujące na północy słońce nagrzeje powietrze do 20 stopni w woj. lubuskim. Najchłodniej na południowym wschodzie (tam gdzie przesuną się opady) 12-14 stopni.

W nocy możliwe przymrozki.

Nadchodząca noc chłodna. Od 6 do 12 stopni. W Tatrach temperatury niższe. Nie są wykluczone przymrozki w dolinach. Szansa na przymrozki możliwa też na krańcach północnowschodnich.


Prognozy naszych partnerów


Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ
Prognoza “Sorry. Taki mamy klimat

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJKliknij i przeczytaj jak zachować się podczas upału

Źródło map: https://meteologix.com