Strona główna » Blog » Prognoza na poniedziałek 30.08.2021 i ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu

Prognoza na poniedziałek 30.08.2021 i ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu

Udostępnij dalej

Nasz kraj od dobrych kilku dni jest w zasięgu kolejnych niżów które zaciągają niskie temperatury z północnej Europy. Mamy cały wachlarz zjawisk z tym związanych. Deszcz. Opady konwekcyjne. Miejscami burze. Pasma chmur przemieszczające się po niebie. Leje kondensacyjne.
Tak było w niedzielę. Na północnym wschodzie opady mżawki i słabego deszczu. NA północnym zachodzie silniejsze opady związane z przemieszczającą się tam strefą opadów. Na południowym zachodzie z kolei start konwekcji i burze.
Mimo tych “rarytasów” każdy z Nas wolałby raczej ciepły i słoneczny koniec sierpnia. Niestety zmian nie widać.

W dniu dzisiejszym zaobserwujemy zdecydowanie większą ilość deszczu który się pojawi. Nad krajem znajdować się będzie front okluzji oraz centrum kolejnego niżu. Wiatr przez cały dzień słaby lub umiarkowany. W porywach do 30-40 km/h.


Opady i burze

Od południa wkracza niż niosąc ze sobą silne i bardzo silne opady deszczu (szczególnie po jego zachodniej stronie). Deszcz pada również na terenach przybrzeżnych. Z biegiem dnia opadów będzie przybywać. Po południu padać będzie już w większości kraju. Najsilniej w centrum i na południowym zachodzie (w nocy). Największe sumy opadowe przewidywane są w województwach południowych i centralnych a w szczególności woj. śląskie i małopolskie. Więcej o tym w prognozie Sieci Obserwatorów Burz.
Możliwe będą komórki burzowe organizujące się w niewielkie układy wielokomórkowe. Burze nie powinny być silne jednak punktowo będą niosły silne opady deszczu i małego gradu.


Temperatury

W południe najcieplej na północnym zachodzie 16-18 stopniu. Najchłodniej w pasie opadów – 12-14 stopni.
Wieczorem operujące na północy słońce nagrzeje powietrze do 20 stopni w woj. lubuskim. Najchłodniej na południowym wschodzie (tam gdzie przesuną się opady) 12-14 stopni.

W nocy możliwe przymrozki.

Nadchodząca noc chłodna. Od 10 do 12 stopni. W południe temperatury wzrosną do 18 stopni. Najchłodniej na krańcach południowych (w Tatrach 6-8 stopni). Noc z poniedziałku na wtorek chłodna – od 4 stopni w Tatrach (możliwe też przymrozki) do 14 stopni na krańcach północnych.


Prognozy naszych partnerów


Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ
Prognoza “Sorry. Taki mamy klimat

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJKliknij i przeczytaj jak zachować się podczas upału

Źródło map: https://meteologix.com / https://www.wxcharts.com/