Przejdź do treści

Cumbre Vieja 17.10.2021 – Popiół i lawa. Krajobraz po miesiącu erupcji.

Od 19 września Wyspy Kanaryjskie zmagają się z katastrofalnymi skutkami erupcji wulkanu Cumbre Vieja. To już prawie miesiąc od rozpoczęcia się erupcji wulkanu. Po upływie miesiąca nie widać końca erupcji. Co więcej przybiera ona dramatyczne oblicze.

Cumbre Vieja
Przed i po miesiącu erupcji. Źródło: (22) cumbre vieja

Erupcja Cumbre Vieja przybiera na sile.

Reklama

Do 14 października obserwując to co się dzieje w La Palma miało się wrażenie że sytuacja się stabilizuje. Wulkan jest co prawda aktywny ale lawa znalazła drogę do oceanu i tam wpływa powiększając wyspę. Niestety od 15 października nastąpiło gwałtowne wzmocnienie przepływu lawy z krateru. Powodem tego było zawalenie się części ściany krateru. Cały czas obserwujemy wzrost aktywności wulkanicznej.

Naukowcy zgodnie już twierdzą że erupcja tego wulkanu po 50-letniej drzemce jest największą w europejskim kraju od stulecia. Wstępnie zakładano że potrwa ona maksymalnie miesiąc. Czas ten już mija a kryzys narasta. Pokazuje to w jakim błędzie były władze i specjaliści w sprawie wulkanu.

Krajobraz po miesiącu erupcji

Reklama

W miejscu erupcji, tam gdzie były pierwsze szczeliny utworzyły się już stożki wulkaniczne. Widać to na poniższym zdjęciu.

Wiele terenów na wyspie jest przykrytych grubą warstwą popiołu. Na napływających filmach widać jak ludzie próbują sobie z nim radzić.

Do tej pory z wulkanu wydostało się już ponad 80 milionów metrów sześciennych lawy. Ta pochłonęła obszar wielkości 820 hektarów. Wraz z budynkami i całą infrastrukturą. Lawa powiększa też wyspę tworząc nowy półwysep.

Reklama

Nasilają się też trzęsienia ziemi. Najsilniejsze do tej pory było o magnitudzie 4.6.

YouTube player

Czy erupcja ochłodzi klimat? Jakie będą jej skutki?

Wg. naukowców dopiero emisja dwutlenku siarki rzędu 5-10 mln ton spowoduje odczuwalne ochłodzenie. Dobrym przykładem erupcji która wpłynęła na globalną temperaturę jest wybuch wulkanu Pinatubo w 1991 roku. Wyemitowane wtedy do atmosfery zostało 15 mln. ton dwutlenku siarki. Ten unosił się do stratosfery i łączył z parą wodną przekształcając się w aerozole kwasu siarkawego. Cząstki aerozolu rozpraszały dużą ilość promieni słonecznych. Skutek to trwające kilka lat obniżenie się globalnej temperatury o 1 stopień.

Erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku
Erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku Źródło: Wikipedia

W przypadku wulkanu Cumbre Vieja na tą chwilę nie możemy mówić o takim wpływie jednak należy pamiętać że wulkan cały czas jest bardzo aktywny. Do końca nie wiadomo jak sytuacja się potoczy.

Reklama

Skutkiem na który warto zwrócić uwagę może być uszkodzenie powłoki ozonowej nad Antarktydą lub Arktyką.

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.

Reklama