Przejdź do treści

La Palma – Erupcja Cumbre Vieja. Nowy otwór erupcyjny. Lawa niszczy miasteczko La Laguna.

Sytuacja kryzysowa na wyspie La Palma trwa w najlepsze. Erupcja nie ustaje. W ostatnich godzinach obserwujemy wzmożoną aktywność wulkaniczną. Wyspa już od ponad miesiąca zmaga się z katastrofalnymi skutkami erupcji. Na napływających materiałach obserwujemy jak potoki lawy transportują potężne skały i jak niszczą miasteczko La Laguna.

Otwarcie się kolejnego otworu erupcyjnego

Reklama

W dniu wczorajszym (20.10.21) nastąpiło otwarcie nowego otworu erupcyjnego. Z pełną siłą zaczęły wydobywać się z niego popioły, gazy i lawa.

https://www.facebook.com/GEVolcan/videos/1533608447031672

Potoki lawy przenoszą wielkie skały. Pojawiają się wiry powietrza.

Jak silne są potoki lawy można zobaczyć na filmie poniżej. Widać na nim potężną skałę wulkaniczną (z którejś z poprzednich erupcji) przenoszoną z łatwością przez potoki lawy.
W miejscach gdzie dociera lawa z powodu potężnej różnicy temperatur pojawiają się wiry powietrzne. Niektóre dużych rozmiarów.

https://twitter.com/i/status/1451087208031662081

Lawa niszczy miasto La Laguna

Reklama

Potoki lawy dotarły też do miasteczka La Laguna. Powoli, systematycznie pochłaniają kolejne domy, zabudowania i ulice.

La Palma
La Palma Źródło: (2) cumbre vieja – Twitter
https://www.facebook.com/GEVolcan/videos/1205593979964355
YouTube player

Cumbre Vieja – Co dalej?

Po wybuchu naukowcy zakładali dość szybkie wyciszenie wulkanu i spływ lawy do morza. Jednak do dnia dzisiejszego aktywność wulkanu nie osłabła. A wg. najnowszych informacji – wzrasta. Wulkan, na początku erupcji płaski stok góry na którym ze szczeliny zaczęły wydobywać się lawa i popiół stał się w ciągu kilku dni pełnoprawnym stożkiem wulkanicznym.

Niestety prognozy nie napawają optymizmem.

YouTube player

Czy erupcja ochłodzi klimat? Jakie będą jej skutki?

Reklama

Wg. naukowców dopiero emisja dwutlenku siarki rzędu 5-10 mln ton spowoduje odczuwalne ochłodzenie. Dobrym przykładem erupcji która wpłynęła na globalną temperaturę jest wybuch wulkanu Pinatubo w 1991 roku. Wyemitowane wtedy do atmosfery zostało 15 mln. ton dwutlenku siarki. Ten unosił się do stratosfery i łączył z parą wodną przekształcając się w aerozole kwasu siarkawego. Cząstki aerozolu rozpraszały dużą ilość promieni słonecznych. Skutek to trwające kilka lat obniżenie się globalnej temperatury o 1 stopień.

Erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku
Erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku Źródło: Wikipedia

W przypadku wulkanu Cumbre Vieja na tą chwilę nie możemy mówić o takim wpływie jednak należy pamiętać że wulkan cały czas jest bardzo aktywny. Do końca nie wiadomo jak sytuacja się potoczy.

Skutkiem na który warto zwrócić uwagę może być uszkodzenie powłoki ozonowej nad Antarktydą lub Arktyką.

Reklama

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.

Reklama