Przejdź do treści

La Palma. Erupcja Cumbre Vieja. Gwałtowne nasilenie się erupcji po zawaleniu części stożka. 25.10.2021

Gwałtowne nasilenie się erupcji wulkanu Tajogaite / Cumbre Vieja po zawaleniu się części stożka na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Gigantyczne fontanny lawy i wysoka aktywność sejsmiczna. Końca erupcji nie widać.

la palma, la palma,cumbre vieja,la palma erupcja wulkanu,la palma 2021

Wysoka aktywność sejsmiczna

Reklama

W dniu wczorajszym (24.10.21) zanotowano dynamiczny wzrost aktywność sejsmicznej. W ciągu 24 godzin zarejestrowano ponad 250 wstrząsów sejsmicznych występujących w tym samym regionie w Cumbre Vieja. Jak się okazało było to preludium do zwiększenia się aktywności wulkanicznej.

Zawalenie się stożka i intensyfikacja erupcji

W dniu dzisiejszym o godzinie 10:25 czasu lokalnego nastąpiła dezintegracja i zawał części stożka wulkanicznego. Z tego powodu gwałtownie nasiliła się erupcja. Pojawiły się olbrzymie ilości lawy a sam wulkan zaczął emitować bardzo duże (w stosunku do wcześniejszych) ilości popiołów i gazów.

Otwarcie kolejnego otworu erupcyjnego

Reklama

Jakby tego było mało po godzinie 15:20 nastąpiła jeszcze gwałtowniejsza intensyfikacja erupcji po której nastąpiło otwarcie nowego otworu erupcyjnego. Na tą chwilę wydobywają się z otworu ogromne ilości lawy i popiołów.
Z tego co nam wiadomo nie ma przesłanek do sądzenia aby nowe otwory powstać miały z dala od głównego miejsca erupcji.

La Palma. Potoki lawy przenoszą wielkie skały. Pojawiają się wiry powietrza.

Jak silne są potoki lawy można zobaczyć na filmie poniżej. Widać na nim potężną skałę wulkaniczną (z którejś z poprzednich erupcji) przenoszoną z łatwością przez potoki lawy.
W miejscach gdzie dociera lawa z powodu potężnej różnicy temperatur pojawiają się wiry powietrzne. Niektóre dużych rozmiarów.

https://twitter.com/i/status/1451087208031662081

Lawa niszczy miasto La Laguna

Potoki lawy dotarły też do miasteczka La Laguna. Powoli, systematycznie pochłaniają kolejne domy, zabudowania i ulice.

La Palma
La Palma Źródło: (2) cumbre vieja – Twitter
YouTube player

Cumbre Vieja – Co dalej?

Reklama

Po wybuchu naukowcy zakładali dość szybkie wyciszenie wulkanu i spływ lawy do morza. Jednak do dnia dzisiejszego aktywność wulkanu nie osłabła. A wg. najnowszych informacji – wzrasta. Wulkan, na początku erupcji płaski stok góry na którym ze szczeliny zaczęły wydobywać się lawa i popiół stał się w ciągu kilku dni pełnoprawnym stożkiem wulkanicznym.

Niestety prognozy cały czas nie napawają optymizmem.

YouTube player

Czy erupcja ochłodzi klimat? Jakie będą jej skutki?

Wg. naukowców dopiero emisja dwutlenku siarki rzędu 5-10 mln ton spowoduje odczuwalne ochłodzenie. Dobrym przykładem erupcji która wpłynęła na globalną temperaturę jest wybuch wulkanu Pinatubo w 1991 roku. Wyemitowane wtedy do atmosfery zostało 15 mln. ton dwutlenku siarki. Ten unosił się do stratosfery i łączył z parą wodną przekształcając się w aerozole kwasu siarkawego. Cząstki aerozolu rozpraszały dużą ilość promieni słonecznych. Skutek to trwające kilka lat obniżenie się globalnej temperatury o 1 stopień.

Erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku
Erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku Źródło: Wikipedia

Reklama

W przypadku wulkanu Cumbre Vieja na tą chwilę nie możemy mówić o takim wpływie jednak należy pamiętać że wulkan cały czas jest bardzo aktywny. Do końca nie wiadomo jak sytuacja się potoczy.

Skutkiem na który warto zwrócić uwagę może być uszkodzenie powłoki ozonowej nad Antarktydą lub Arktyką.

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.

Reklama