Zmiana czasu w 2021. Za dwa dni przestawiamy zegarki na czas zimowy.

W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Cofniemy wskazówki o godzinę. I tu pojawia się naturalne pytanie: Czy to już będzie ostatnia zmiana czasu?

zmiana czasu

Zmiana czasu na zimowy.

Już w nocy z 30 na 31 października przestawimy zegary z czasu letniego na zimowy. Nastąpić to powinno o godzinie 3:00. Przestawiając na godzinę 2:00 zyskujemy dodatkową godzinę snu.

Ale powiedzmy sobie szczerze… Kto z nas wstaje specjalnie w nocy aby cofnąć wskazówki… Większość urządzeń elektronicznych automatycznie zmienia czas z zimowego na letni i z letniego na zimowy. O ile mamy odpowiednią opcję zaznaczoną. Najczęściej jest ona zaznaczona domyślnie.

Jednak zegary analogowe wolnostojące i montowane w urządzeniach wymagają zmiany ręcznej…

Czy Polska może sama znieść zmianę czasu?

Jak zapewne wiecie, od dłuższego czasu panuje dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Wg. wielu opinii nie ma on uzasadnienia ekonomicznego. Harmonizacja czasy między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Co więcej takie zmiany wpływają negatywnie na nasze zdrowie.

Polska sama jednak zmian czasu nie może znieść. Z racji tego że obowiązują ją umowy międzynarodowe samowolna zmiana czasu spowodowałaby totalne zamieszanie chociażby komunikacyjne.
Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa unijna z 2000 roku regulująca zmiany czasu. Wg. tej dyrektywy wszystkie kraje UE muszą zmieniać czas jednocześnie wg. ustalonego harmonogramu.

Zmiana czasu

Unia Europejska zniesie zmianę czasu?

Prace nad zniesieniem zmiany czasu trwają w Unii Europejskiej od dobrych kilku lat. Wstępnie Komisja Europejska miała się tym tematem zająć w 2020 roku. Jednak tak się nie stało. Prace nad przyjęciem dyrektywy regulującej czas zostały wstrzymane ponieważ nie wszystkie państwa członkowskie zdążyły przesłać informację na temat swojego stanowiska w sprawie zmiany czasu (czy chcą, czy nie chcą, jeśli chcą to na jakiej zasadzie). W związku z tym brak wspólnego stanowiska zablokował na tą chwilę dalsze prace.

Obserwatorzy jednak są zdania że temat wróci i szybko zostanie dokończony. Dzięki czemu już nie będziemy musieli zmieniać czasu z zimowego na letni.

Czy tak będzie? Zobaczymy.

Inne wiadomości