Przejdź do treści

Nadciąga silny wiatr. Do 130 km/h w górach. Na Bałtyku sztorm. Wstępna prognoza Jarosława Turały.

Już w czwartek przemieszczać się będzie przez Polskę dynamiczny ośrodek niskiego ciśnienia. Prognozujemy silny wiatr 70*75 km/h, w górach nawet ponad 130 km/h. Na Bałtyku Sztorm.

wiatr

Opracowanie poniższego tekstu: Jarosław Turała

Reklama

Cóż. Trzeba przyznać, że pogoda dziś w większości regionów zmieniła się o 180 stopni w porównaniu do ostatnich trzech / czterech dni. Dosłownie na chwilę dostaniemy się pod wpływ niewielkiego klina wyżowego, który poprawi pogodę w kraju. Powinno się już jutro rozpogodzić, a na termometrach powinni niektórzy ujrzeć nawet 15 stopni.

Spoglądając na mapę wysokości izobarycznej 500 hPa gdzie widać wyraźnie długą falę górną ze stale pogłębiającą się zatoką w polu geopotencjału. Prawdopodobnie jeszcze jutro nad basenem Morza Śródziemnego dojdzie do rozwoju układu niskiego ciśnienia, który wraz z szybszym przepływem w środkowej troposferze będzie wędrował w naszym kierunku. Wspomniany szybszy przepływ sprawi, że ciśnienie w jego centrum delikatnie się będzie obniżać. Oprócz tego ośrodek będzie bogaty w wodę oraz wyposażony w system frontów atmosferycznych, co sprawi, że będzie lało, mocniej wiało i niewykluczone są wyładowania atmosferyczne.

wiatr, wiatr,wichura,wichura 2021,jak zachować się podczas wichury

CO WIĘC NAS CZEKA WE CZWARTEK??

Reklama

Niż prawdopodobnie dotrze do nas we czwartek i niejako wejdzie on Dolnym Śląskiem przemieszczając się wzdłuż fali w kierunku północnym (lubuskie / zachodniopomorskie). System frontów sprawi, że na początku dojdzie do szybkiej adwekcji (napływu) ciepła (południe znajdzie się pomiędzy ciepłym a chłodnym frontem – sektor ciepła) po czym nastąpi przejście frontu, za którym napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza. Na południu i pogórzu nawet 15 / 16 stopni + należy „doliczyć” do tego wiatr fenowy (Halny).

wiatr, wiatr,wichura,wichura 2021,jak zachować się podczas wichury

Już teraz mogę śmiało napisać, że porywy w górach przekroczą 130 km/h. Po cieple, wieczorem już chłodniej i temperatury w zakresie 4 / 6 stopni (południowa część kraju), do tego silniejszy wiatr w porywach do 70 / 75 km/h, który może powodować szkody materialne. Na Bałtyku sztorm i porywy do 90 / 95 km/h.

Opadów najwięcej będzie na zachodzie oraz w centrum i tutaj z uwagi na możliwość pojawienia się konwekcji, nie są wykluczone wyładowania atmosferyczne i silniejsze porywy wiatru. Niestety wędrujący niż, to także pogorszenie się warunków bio-meteo. Ciśnienie spadnie dość szybko, równie szybko zacznie rosnąć.

Reklama

Nie wszyscy lubią takie wahania. Jutro oczywiście ukaże się prognoza pogody, ale nie jest wykluczone, że pojawi się komunikat meteorologiczny dotyczący nadchodzącej zmiany pogody.

Grafika – Estofex / wxcharts.com / Ogimet

Nadciąga silny wiatr
Źródło: RCB
wiatr, wiatr,wichura,wichura 2021,jak zachować się podczas wichury

Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Co warto zrobić przed wichurą

  • Wiedząc o nadchodzącej wichurze usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Silny wiatr bez problemu może porwać przedmioty np. z balkonu które mogą stanowić wtedy zagrożenie dla innych osób.
  • Zamknij okna i drzwi a jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz.
  • Przygotuj w łatwo dostępnym miejscu oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii.
  • Zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
  • W miarę możliwości zabezpiecz swój samochód wjeżdżając do garażu. NIE parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Co warto zrobić gdy wichura nadejdzie

  • Postaraj się NIE wychodzić na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne.
  • Jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia.
  • Jadąc samochodem nie zatrzymuj się pod drzewami, trakcją bądź słupami energetycznymi.
  • Jadąc samochodem zwróć szczególną uwagę na to że przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
  • Gdy sytuacja tego będzie wymagać wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru.
  • Staraj się nie korzystać z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia.

Co zrobić po wichurze

  • Gdy już sytuacja się uspokoi dokonaj oględzin strat w swojej okolicy.
  • Poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi w swojej okolicy (np. zerwana linia energetyczna).
  • Gdy będzie taka konieczność to pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy.
  • Uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać.
  • Zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
  • Gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność.

Materiał opracowany na podstawie wytycznych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Reklama

Linki do poradników.

Reklama