Przejdź do treści

Nadciąga silny wiatr za sprawą niżu Peter. Sprawdzamy prognozowaną siłę wiatru w najbliższych godzinach. 03.11.2021

Już w czwartek przez zachodnie tereny Polski przemieszczać się będzie dynamiczny układ niskiego ciśnienia wraz z systemem frontów atmosferycznych. Nadano mu imię Peter. Przyniesie on nam miejscami bardzo silny wiatr i deszcz. W górach porywy wiatru mogą przekroczyć 110 km/h. Możliwe też są burze.

Niż Peter

Reklama

Niż ten powstał dziś tj. 03.11.2021 nad Zatoką Genueńską. Jest niżem genueńskim. O niżach Genueńskich napiszemy osobny artykuł. Front z nim związany lokował się w środkowej części Włoch, gdzie przyniósł silne i długotrwałe burze, które spowodowały zalania i powodzie błyskawiczne. Przez noc ośrodek niżu przesuwać się będzie na północny wschód, przynosząc wydajne opady śniegu w Alpach. W dniu jutrzejszym i w piątek kształtować będzie pogodę nad naszym krajem.

Prognozowane położenie centrum niżu "Peter". Źródło: DWD

Prognozy siły wiatru wg. różnych modeli pogodowych

ICON EU — Najsilniejsze porywy wiatru w górach. W czwartek i w nocy z czwartku na piątek porywy przekraczać tam będą 120 km/h. W nocy z czwartku na piątek i w piątek wiatr nasili się nad morzem. Tam w porywach do 100 km/h. Na północy i północnym wschodzie do 70 km/h

Reklama

ECMWF HRES – W dniu jutrzejszym od godzin porannych bardzo silne porywy wiatru w górach (do 100 km/h) i nasilające się porywy na zachodzie (do 70 km/h). Z biegiem czasu niż będzie przesuwał się na północny wschód. A wraz z nim w jego południowym sektorze silny wiatr. W piątek najsilniej wiać będzie na północnym wschodzie kraju — do 80 km/h.

GFS — Bardzo podobne prognozy do modelu ECMWF HRES z tą różnicą, że prognozowana siła wiatru będzie mniejsza. W maksymalnych porywach do 70-80 km/h.

Podsumowanie

Po analizach dochodzimy do wniosku, że przejście tego niżu powinno przynieść słabsze prędkości wiatru niż ostatni niż Henryk. Wtedy zginęły cztery osoby. Miejmy jednak na uwadze, że nawet porywy wiatru 70/80 km/h mogą łamać słabsze gałęzie i drzewa oraz porywać ruchome rzeczy np. z balkonu.

Przypominamy jak zachować się podczas silnego wiatru.

Nadciąga silny wiatr
Źródło: RCB
wiatr, wiatr

Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Co warto zrobić przed wichurą

  • Wiedząc o nadchodzącej wichurze usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Silny wiatr bez problemu może porwać przedmioty np. z balkonu które mogą stanowić wtedy zagrożenie dla innych osób.
  • Zamknij okna i drzwi a jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz.
  • Przygotuj w łatwo dostępnym miejscu oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii.
  • Zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
  • W miarę możliwości zabezpiecz swój samochód wjeżdżając do garażu. NIE parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Co warto zrobić gdy wichura nadejdzie

  • Postaraj się NIE wychodzić na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne.
  • Jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia.
  • Jadąc samochodem nie zatrzymuj się pod drzewami, trakcją bądź słupami energetycznymi.
  • Jadąc samochodem zwróć szczególną uwagę na to że przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
  • Gdy sytuacja tego będzie wymagać wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru.
  • Staraj się nie korzystać z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia.

Co zrobić po wichurze

  • Gdy już sytuacja się uspokoi dokonaj oględzin strat w swojej okolicy.
  • Poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi w swojej okolicy (np. zerwana linia energetyczna).
  • Gdy będzie taka konieczność to pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy.
  • Uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać.
  • Zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
  • Gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność.
Reklama

Materiał opracowany na podstawie wytycznych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Linki do poradników.

Reklama