Przejdź do treści

Green Screen w prognozach pogody. Ciekawy pomysł na urozmaicenie prognozy w USA. 31.10.2021

Prognoza pogody w TV KFVS w dniu 31.10.2021 była inna niż pozostałe. Prezenterka przedstawiała pogodę z chmurki. Natychmiast zdjęcie stało się viralem.
Wyjaśniamy, jak tego dokonała i czym jest green screen.

Prezenterka na chmurce

Reklama

Z okazji obchodzonego w USA Halloween jedna z prezenterek postanowiła w oryginalny sposób zaskoczyć widzów. Wykonała imitację chmurki. Natomiast nogi zakryła jasnozielonym materiałem. Dzięki wykorzystanej technologii green screen podczas prognozy pogody wyglądała jakby była w chmurce.

Technika green screen w prognozach pogody w USA

W Stanach Zjednoczonych bardzo często do prognozy pogody stosuję się technikę green screen (zwana też jest technologią blue box, bluescreen, chroma key.

Reklama

Wpierw przybliżmy samą technikę. Polega ona na wyodrębnieniu i ukryciu jednolitego koloru. Najczęściej niebieskiego bądź jasnozielonego. Następnie w procesie postprodukcji kolor ten zamienia się na inne tło, scenerię bądź dowolny obraz. Stąd też wywodzi się nazwa tej techniki. Najczęściej stosuje się ją w programach informacyjnych, filmach i prognozach pogody właśnie.

Podczas gdy praktycznie zawsze prezentera bądź prezenterkę widać w całej okazałości to reszta jest już mapą. A sam prezenter widzi tylko zielone tło. Najczęściej pomaga sobie on za pomocą oddzielnego ekranu, na którym ma punkt odniesienia i wie gdzie wskazać dłonią podczas omawiania prognozy. Niech za przykład posłuży nam zdjęcie zza kulis prezenterki Meredith Garofalo.

green screen, green screen
Źródło: (1) Facebook

Minusem takiej prognozy pogody jest jej nienaturalność. Widać to szczególnie w okolicach włosów prezenterki.

Technika green screen w prognozach pogody w Polsce

Reklama

W Polsce technika ta była dość często stosowana jeszcze kilka lat temu. Obserwujemy jednak odejście od niej na rzecz dużych ekranów, na których i prezenter i widzowie widzą mapy. Program jest przeplatany mapami pokazywanymi na całym ekranie. Naszym zdaniem jest to bardziej naturalne.

Poniżej kadr z prognozy pogody TVP. Jak widzimy, tu w pełni stosowany jest green screen. Naturalna jest oczywiście prezenterka. Naniesiony obraz jest generowany za pomocą Unreal Engine.

green screen, green screen
Źródło. TVP

Przyjrzyjmy się teraz kadrowi prognozy pogody w Polsat News. W tym wypadku postawiono na duży wyświetlacz, na którym wyświetlane są mapy pogodowe. Prezentacja jest o wiele bardziej naturalna. Widać odbijające się refleksy i naturalne cienie prezentera.

green screen, green screen
Źródło: Polsat News.
Reklama

Oczywiście każda z technik ma swoich fanów. Z drugiej strony technika to nie wszystko. Istotna jest też charyzma osoby prowadzącej. Oraz, co naszym zdaniem jest najważniejsze to sprawdzalność prezentowanej pogody. A z tym wszędzie bywa różnie.

Inne wiadomości.a

Reklama