La Palma. Erupcja Cumbre Vieja. Stożek wulkanu zmienił kolor na zielono. Co to oznacza? 07.11.2021

Po raz pierwszy od początku erupcji wulkanu odnotowano złoża siarki, które pojawiły się na stożku wulkanicznym, zmieniając jego kolor na zielony. Świadczy to „wyraźnej zmianie” w dynamice wulkanu, ale „nie sugeruje końca erupcji”.

la palma
Zielone zabarwienie stożka wulkanu. Źródło: (20) INVOLCAN (@involcan) / Twitter

Dość nieoczekiwanie zaobserwowano zmianę koloru stożka aktywnego wulkanu. Ten zmienił kolor na zielony, z powodu pojawienia się osadów tzw. siarki elementarnej. Jest to jeden z nowych pierwiastków, które pojawiają się podczas tej erupcji.
Wzrosła też emisja dwutlenku siarki osiągając ~31 300 ton. Nadal pojawiają się trzęsienia ziemi, choć jest ich trochę mniej niż w poprzednich dniach.

Zmiana dynamiki erupcji Cumbre Vieja

INVOLCAN (Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich) w mediach społecznościowych pisze, że ten nowy, zielony kolor na stożku wskazuje na „wyraźną zmianę” w dynamice wulkanu. Jednak „fakt ten nie oznacza końca erupcji, ale wyraźną zmianę jej dynamiki”.
Z informacji docierających do nas wynika, że wulkan wykazuje nadal silną zmienność w swojej erupcji. Raz emituje więcej lawy, raz więcej popiołu. Można odważyć się na stwierdzenie, że utrzymuje też pewną stabilność przez ostatnie dni.

Powierzchnia dotknięta lawą nie zmieniła się w ciągu ostatnich godzin. Lawa nie płynie z poprzednią intensywnością, a zatem fronty przepływów się nie przemieszczają. Brak postępu lawy potwierdza fakt, że ilość zniszczonych budynków już nie wzrasta w tak szybkim tempie jak w poprzednich dniach. Zgodnie z danymi europejskiego satelitarnego systemu pomiarowego Copernicus ilość zniszczonych budynków wynosi 2 714.

Popiół wulkaniczny zasypuje wyspę La Palma

Innym ważnym problemem, z jakim zmagają się mieszkańcy, jest popiół wulkaniczny.
Chmura popiołu osiąga wysokość 3 500 metrów. Zmienne prądy powietrza transportują ją na całą wyspę. Popiół następnie opada. W niektórych miejscach na powierzchni La Palmy akumulacja popiołu wynosi dwa lub trzy metry wysokości. Są też miejsca, gdzie pokrywa on całe domy.

Popiół opada też do wody, niszcząc przybrzeżne ekosystemy. Masowo osadzające się na dnie Atlantyku w rejonie La Palmy popioły wulkaniczne doprowadziły do wyginięcia licznych okazów ryb.
Wiele ryb padło w efekcie nagłego podwyższenia się temperatury wody z powodu lawy wdzierającej się do Atlantyku od południowo-zachodniego wybrzeża La Palmy. W promieniu 2 km od brzegu znaleziono również wiele martwych okazów ze skrzelami wypełnionymi popiołem wulkanicznym.
W obliczu tej sytuacji członkowie Straży Pożarnej i Wojskowej Jednostki Ratunkowej (UME) podejmują prace porządkowe i sanitarne. Wykorzystując ciężkie maszyny, starają się udrożnić ulice i główne drogi oraz oczyszczać budynki.

Wewnętrzny proces regulacji

Reasumując. Erupcja nie zmierza ku końcowi. Wulkan nadal emituje lawę. Istnieje wewnętrzny proces regulacji, który sprawia, że w ostatnich godzinach wzrosła jego stabilność. Stabilność nie oznacza, jednak że wulkan został zatrzymany, ale że erupcja wygląda podobnie w ostatnich dniach.

Wg. ekspertów nadal wszystko może się zdarzyć. Ani stabilność, jaką prezentuje wulkan w tej chwili, ani powolny postęp strumieni lawy nie oznaczają końca erupcji.

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.