Artykuły, analizy i relacje z obserwacji burz

Pogoda na wtorek 28.09.2021 – Prognoza

We wtorek sytuacja będzie podobna. Polska znajdować się będzie pod wpływem klina wyżowego wyżu umacniającego się nad zachodnią Rosją. Zapewniać będzie on całkiem słoneczną pogodę na wschodzie i w centrum kraju. Na zachodzie oddziaływać będzie strefa zbieżności a następnie front atmosferyczny powoli wchodzący z nad Niemiec.
Czytaj dalej

Prognoza na poniedziałek 27.09.2021

W poniedziałek Polska znajdować się będzie pod wpływem klina wyżowego. Zapewniać będzie on całkiem słoneczną pogodę na wschodzie i w centrum kraju. Na zachodzie z biegiem dnia zachmurzenie będzie sukcesywnie wzrastać. Pojawią się opady związane z pofalowanym frontem atmosferycznym będącym u naszych zachodnich granic.
Czytaj dalej

Cumbre Vieja – Chmura SO2 z erupcji wulkanu dotarła nad Polskę

Chmura dwutlenku siarki dotarła dziś nad Polskę. Przemieszcza się ona nad Europą niesiona przez prądy powietrza. Czy jest się czego obawiać?
Czytaj dalej

Ciepły i przyjemny weekend

Prognoza pogody na weekend. Najcieplej w sobotę i w niedzielę będzie na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Tam temperatury wzrosną od 20 do 24 °C. Na pozostałym obszarze od 16 do 20 °C. Kliknij po dokładniejszy opis.
Czytaj dalej

Wichura w najbliższych 24 godzinach. Niż wtórny TIM II.

W godzinach porannych nad teren naszego kraju zaczął w wkraczać front ciepły związany z niżem wtórnym Tim II. Z biegiem dnia opady związane z ciepłym frontem zaczęły się nasilać i obejmować cały obszar kraju. Było jeszcze wtedy w miarę przyjemnie. Po przejściu ciepłego frontu zrobiło się troszkę cieplej. Niestety nie trwało to długo. Bardzo szybko pędzi za frontem ciepłym front chłodny. Duży gradient ciśnienia między centrum niżu TIM II a wyżem znajdującym się nad Bułgarią przyczynia się do wzrostu prędkości wiatru.
Czytaj dalej

Kiedy ocieplenie i temperatury powyżej 20 stopni?

W ostatnich godzinach dostaliśmy dużo zapytań o temperatury powyżej 20 stopni które ma przynieść ocieplenie w najbliższych dniach. Mamy i dobrą i złą informację. Dobra jest taka że takie temperatury są widoczne w najbliższych dniach. Zła - będzie to krótki epizod.
Czytaj dalej

Prognoza na poniedziałek 30.08.2021 i ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu

Poniedziałek chłodny i deszczowy. Miejscami deszcz padać będzie intensywnie. Możliwe burze. Temperatury od 14 do 18 stopni.
Czytaj dalej

Czy będzie jeszcze ciepło?

Sierpień nie rozpieszcza nas pod względem temperatur. Zamiast krótkich rękawków miejscami trzeba nosić polary. A i ostatnio kurtki przeciwdeszczowe też były potrzebne. Najcieplejsze w tym roku na tą chwilę były czerwiec i lipiec. Dużo osób pyta nas jakie będą kolejne dni sierpnia pod względem temperatur? Jaki będzie początek września?
Czytaj dalej

Tygrzyk paskowany – “tygrysi” pająk z południa

Od lipca wiele osób natyka się na żółtoczarne, duże pająki czekające na swoich sieciach aż nieświadomy owad stanie się ich posiłkiem. Często budzą fascynację pięknym ubarwieniem ale też strach. W okolicach miedz i pól zbożowych może być ich naprawdę dużo. Na różnych grupach natknęliśmy się na dużo pytań dotyczących tego pająka. W związku z tym postanowiliśmy napisać artykuł dotyczący tygrzyka paskowanego.
Czytaj dalej

Prognoza na wtorek 24.08.2021 i noc 24/25.08.2021

zczególności na południowym wschodzie kraju. Jednak z godziny na godzinę niż słabnie. Centrum niżu dziś powinno opuścić już nasz kraj zabierając ze sobą strefę deszczu. Wyże wygrywają i pogoda jutro powinna być już bez deszczu. Ale tylko jutro. Od czwartku opady wracają.
Czytaj dalej

Silne i długotrwałe opady deszczu – stan aktualny

Zgodnie z prognozami nad nasz kraj wkroczył niż "Manfred" z systemem frontów. Niż ten jest blokowany przez system wyżów (jeden nad wyspami brytyjskimi a drugi nad Białorusią).
Czytaj dalej

Prognoza na poniedziałek 23.08.2021 i noc 23/24.08.2021

Polska dostaje się od dzisiejszego poranka pod wpływ niżu "Manfred" z całym jego inwentarzem - czyli systemem frontów. Centrum niżu wędruje przez Niemcy ku naszej południowo-zachodniej granicy. W dniu jutrzejszym będzie przemieszczać się przez województwa południowe.
Czytaj dalej

Prognoza na sobotę 21.08.2021 i noc 21/22.08.2021

Po przejściu frontu chłodnego w piątek zrobiło się zdecydowanie chłodniej. Pogoda na szczęście będzie dziś bardziej stabilna. Polska dostała się pod wpływ wyżu z nad Austrii. Z drugiej strony mamy wilgotne polarnomorskie powietrze.
Czytaj dalej

Prognoza na piątek 20.08.2021 i noc 20/21.08.2021

Dziś przez nasz kraj przechodzi pofalowany front atmosferyczny.  Przed frontem pojawiają się strefy zbieżności w których tworzą już się komórki konwekcyjne. Z biegiem czasu powstaną też burze z tendencją do łączenia się w układ liniowy. Wiatr słaby. W obrębie oddziaływania burz i układu liniowego silny - 50-70 km/h w porywach.
Czytaj dalej

Prognoza na czwartek 19.08.2021 i noc 19/20.08.2021

W dniu dzisiejszym na północy kraju zaznacza się jeszcze wpływ niżu, który przemieszcza się nad Morzem Bałtyckim. Związany z nim front atmosferyczny przynosi przelotne opady deszczu na wybrzeżu.
Czytaj dalej

Prognoza na środę 18.08.2021 i noc 18/19.08

Zgodnie z ostatnią prognozą nad wybrzeżem zaznaczał się front okluzji związany z niżem którego centrum znajduje się nad Morzem Bałtyckim. W jego okolicach na liniach zbieżności tworzyły się komórki konwekcyjne wraz z burzami.
Czytaj dalej

Prognoza na wtorek 17.08.2021 i noc 17/18.08

Po porannych burzach tworzących się w chwiejnym powietrzu już za frontem chłodnym, który w nocy pokazał pazur szczególnie na południowym wchodzie nastaje spokojniejsza i chłodniejsza aura.
Czytaj dalej

Możliwa NIEBEZPIECZNA sytuacja pogodowa + Plan obserwacji – 16.08.2021 i noc 16/17.08.2021

UWAGA! MOŻLIWA NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA! Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się W poniedziałek Polska będzie w strefie oddziaływania pola niżowego znad Danii. W ciągu dnia z zachodu na wschód przemieszczać się będzie aktywny front chłodny z przedfrontową linią zbieżności wiatru.
Czytaj dalej

Prognoza na weekend – ciepło z przelotnymi opadami

W nadchodzący weekend pogoda w większości kraju spokojna i słoneczna. Przelotne deszcze możliwe na wybrzeżu oraz południowym wschodzie i wschodzie kraju. Tam też możliwe w sobotę burze.
Czytaj dalej

Smugi światła na Warszawą

We środę 11.08.2021 koło godziny 22 nad Warszawą można było zaobserwować łunę ognia / smugę światła. Z oddali wyglądało to jak spadająca gwiazda. Na Warszawskich forach zawrzało. Ludzie szukali wyjaśnienia na to co widzieli.
Czytaj dalej
1 2 3