Najnowsze artykuły, analizy i relacje

Omówienie planu obserwacji burz – 12.06.2021

Mapa Sieci Obserwatorów Burz z nakreśloną strefą naszego działania.

W dniu jutrzejszym (12.06.2021) nastąpi dość szybkie i miejscami gwałtowne wypieranie ciepłej masy powietrza PPms (polarnomorskie stare) przez zdecydowanie chłodniejsze powietrze PPM (polarnomorskie). I mimo że energia dostępna konwekcyjnie (CAPE) nie będzie zbyt wysoka to szybkie wypieranie cieplejszego powietrza i ogólna kinematyka będzie faworyzować dość gwałtowne burze łączące się w układy liniowe.

Czytaj dalej

Częściowe zaćmienie słońca 10.06.2021

Zaćmienie słońca 20.03.2015

W czwartek 10.06.2021 będziemy świadkami zaćmienia słońca widocznego w Polsce jako częściowe. Ostatnie takie zaćmienie mieliśmy możliwość obserwować 6 lat temu. Jedno ze zdjęć poniżej przedstawia naszą obserwację wykonaną właśnie wtedy. Kiedy rozpocznie się zaćmienie? Zaćmienie najpierw zauważą mieszkańcy północnozachodniej Polski. Tam początek będzie około godziny 11:38. Najdłużej muszą czekać osoby znajdujące się na krańcach południowowschodnich. Tam początek około…

Czytaj dalej

Omówienie planu obserwacji burz – 22.05.2021

Plan działań ekipy

W dniu dzisiejszym temperatury będą niższe. Jednak front wtórny oraz warunki konwekcyjne będą sprzyjać powstawianiu komórek konwekcyjnych. Faworyzowane będzie tworzenie się układów liniowych. Szybkość ich przemieszczania i prądy zstępujące będą zagrożeniem (mogą powodować szkody materialne).
Z racji tego że będą się szybko przemieszczać to ulewny opad deszczu nad danym obszarem będzie trwać krótko.

Czytaj dalej

Zachód słońca i chmury piętra średniego 21.05.2021

Chmury piętra średniego po zajściu słońca

Wczorajsze popołudnie w naszym regionie było bardzo spokojne. Od dobrych kilku dni jesteśmy w objęciach chłodnego powietrza o cechach morskich. Co prawda jest ono chwiejne, brak jednak czynników wspomagających dobrą konwekcję. Dlatego też wyglądało to tak: wysyp chmur cumulus i miejscami cumulus congestus… Następnie ich rozpad.

Czytaj dalej

Omówienie planu obserwacji burz – 16.05.2021

Po dwóch spokojniejszych dla nas dniach zaczyna się zwiększona dynamika w pogodzie. Dziś od rana na wschodzie kraju mamy przelotne opady deszczu związane z frontem okluzji. W zasięgu jego oddziaływania tworzą się linie zbieżności wiatru. Na liniach tych tworzyć się będą komórki burzowe.

Czytaj dalej

Konwekcja w chłodnej masie powietrza – 26.04.2021

Rozpadająca się komórka konwekcyjna

6 kwietnia konwekcja ruszyła bardzo szybko. Jednak komórki były w tak dużej ilości że przysłaniały się nawzajem. Ciężko było o dobre ujęcie. Sytuacja zmieniła się po południu. Kiedy to przez Łomżę przeszła dobrze rozbudowana chmura dająca opad krupy śnieżnej. Udałem się w odsłonięte miejsce aby zrobić kilka ujęć.

Czytaj dalej