Przejdź do treści

Adwekcja ciepła i opady marznące w Polsce. Pogoda okiem Jarosława Turały.

Za oknami rzeczywiście mamy grudzień. W wielu miejscach kraju leży śnieg, a na termometrach mamy temperatury poniżej zera. Obecnie najniższa temperatura zanotowana przez system telemetrii w mieście Jesteśmy przed kolejną strefą opadów — przede wszystkim śniegu. Nie mniej jednak jest wielce prawdopodobne, że pojawi się opad marznącego deszczu, który będzie stanowił nie lada zagrożenie dla kierowców. Nie jest nawet wykluczone, że jutro pojawi się komunikat lub ostrzeżenie odpowiedniej maści.

opady marznące
Reklama

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się jeszcze w oddziaływaniu, odchodzącego wyżu znad zachodniej Rosji. Przyglądając się jednak zachodniej części Europy widać wyraźnie mocno rozbudowaną zatokę w polu geopotencjału. Widać również wyraźną dominację niżów barycznych. Spójrzcie proszę, także nad basen Morza Śródziemnego, gdzie znów mamy do czynienia z kolejnym, bardzo wydajnymi pod względem opadów ośrodkami.

opady marznące, opady marznące,adwekcja ciepła

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Ogólnie można powiedzieć, że przecież nic się nie zmieni — front przyjdzie, przyniesie opady, ludzie będą się cieszyć (zapewne nie wszyscy) i hej. Wg mojej opinii opady oczywiście się pojawią, ale należy zauważyć prognozowaną szybką adwekcję ciepła z południa. Pogłębiająca się zatoka w polu geopotencjału i wygięta fala górna, jeszcze będzie nieco blokowana przez ośrodek wyżowy znad Rosji, co sprawi, że front także nie będzie miał wolnej drogi i będzie miał troszkę trudności, by się przedostać na wschód.

opady marznące, opady marznące,adwekcja ciepła
Reklama

CO TO DLA NAS OZNACZA???

Szybka adwekcja ciepła (prognoza temperatury dla wysokości 925 hPa jest dodatnia dla niektórych miejsc) może doprowadzić do wspomnianych opadów marznących. Chodzi o to, ze płatki śniegu po wpadkę na obszar cieplejszy po prostu się będą rozpuszczać. Następnie znów wpadną w obszar mrozu oraz zmrożonej powierzchni gruntu, co oznacza niebezpieczną gołoledź.

Na tę chwilę popołudniowe oraz wieczorne opady marznącego deszczu mogą wystąpić w woj: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim (wschodnie krańce), mazowieckim oraz zachodniej części lubelskiego. Poranek w piątek to opady marznące w niemal całej linii wschodniej naszych granic.

Na drogach będzie bardzo niebezpiecznie i już dziś z tyłu głowy należy mieć możliwość stanowczego pogorszenia się warunków jazdy oraz przemieszczania się.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / Energeticcity.ca

Inne wiadomości.

Reklama