Przejdź do treści

Aktywny front chłodny i załamanie pogody. Silne porywy wiatru, opady śniegu i krupy śnieżne oraz burze. Analiza Jarosława Turały.

Aktywny front chłodny – ANALIZA MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA UMIARKOWANYCH / SILNYCH PORYWÓW WIATRU, OPADÓW ŚNIEGU / KRUPY ŚNIEŻNEJ ORAZ WYŁADOWAŃ ATMOSFERYCZNYCH (BURZ) NA DZIEŃ 20.01.2022r. —

Jeszcze dobrze niektórzy nie otrząsnęli się po ostatnich, dynamicznych wydarzeniach, a przed nami kolejne można powiedzieć (napisać) załamanie aury. Przed nami znów silne porywy wiatru (również w postaci silnych, jednorazowych „uderzeń”) oraz lokalnie mocniejsze opady śniegu / krupy śnieżnej. Znów możemy mieć do czynienia z burzami śnieżnymi. Krótko pisząc – będzie się znów działo.

aktywny front chłodny, aktywny front chłodny,analiza jarosława turały,załamanie pogody
DWD – Spodziewana sytuacja baryczna na czwartek 01:00Z

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w polu nieco podwyższonego ciśnienia, związanego z wyżem przesuwający się nad płw. bałkańskim. Na mapach średniej troposfery widać również, że znajdujemy się w osi klina wyżowego w polu geopotencjału, który powoli będzie ustępował postępującej, głębokiej zatoce.

aktywny front chłodny, aktywny front chłodny,analiza jarosława turały,załamanie pogody
Widoczny prognozowany ośrodek wtórny (wys. 850 hPa). OGIMET
Reklama

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Na Europą centralną zacznie pogłębiać się głęboka zatoka niskiego ciśnienia w polu geopotencjału z widocznym szybszym przepływem w środkowej oraz górnej troposferze. Nasz kraj znajdzie się pomiędzy rozległym wyżem atlantyckim, który będzie starał się sięgać nad Europę centralną. Jednocześnie nad terytorium Estonii prawdopodobnie pojawi się ośrodek niskiego o charakterze wtórnym. Pomiędzy wyżem a niżem znów zwiększy (zaostrzy) się gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego, co zaowocuje wzrostem prędkości wiatru. Już we czwartek przez nasz kraj przejdzie strefa frontu atmosferycznego, który przyniesie wspomniane opady.

aktywny front chłodny, analiza jarosława turały
Temperatura na wysokości 500 hPa (ok. 5,5 km)

Aktywny front chłodny nad Polską – Analiza Jarosława Turały

Tym razem mogę Was nieco uspokoić – aż tak nie powinno być groźnie, chociaż pod względem dynamiki znów pogoda może pokazać nieco dłuższe, zapuszczone paznokcie. Po pierwsze znów zacznie się zwiększać gradient (różnica) ciśnienia pomiędzy wyżem atlantyckim (brytyjskim), a niżem wtórnym znad Estonii, więc znów nieco nasz kraj przewietrzy. Przez nasz kraj z północy na południe będzie znów wędrował, aktywny front atmosferyczny, który przyniesie przede wszystkim opady śniegu / krupy śnieżnej lub deszczu ze śniegiem. Za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza arktycznego.

W związku z obecnością szybszego przepływu powietrza oraz większego gradientu (różnicy) pionowego temperatury, wyraźnie zaznaczy się punktowa konwekcja, która przyniesie przelotne, ale lokalnie intensywne opady śniegu / śniegu z deszczem oraz krupy śnieżnej. Niewykluczone wyładowania atmosferyczne (burze). Zaznaczam, że podczas występowania konwekcji wiatr może w porywach osiągać 90 km/h. Wartości te mogą oczywiście zostać przekroczone. Wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne, a pokrywa może lokalnie nieco się powiększyć (oczywiście najwięcej śniegu spadnie w górach i na pogórzu).

Ponieważ temperatura może być w granicach 1 / -2 stopnie płatki będą bogate w wodę, będą się lepić do kół i wszystkiego dookoła. Zmniejszą także widzialność poziomą i pionową. Lokalnie wystąpi śliskość nawierzchni. Niestety zbliżający się niż sprawi, że zacznie spadać ciśnienie, a to oznacza pogorszenie się warunków biometeo.

aktywny front chłodny, aktywny front chłodny,analiza jarosława turały,załamanie pogody
Prognozowane porywy wiatru niezwiązane z konwekcją

To tyle. Być może pojawi się wieczorem komunikat, lub ostrzeżenie. Zobaczymy.

Opracował: Jarosław Turała

Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / Energeticcity.ca

Inne wiadomości.

Reklama