Przejdź do treści

Alert meteorologiczny Jarosława Turały: Bardzo silne burze i układ MCS, grad powyżej 6cm, porywy wiatru lokalnie do 140 km/h.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 01.07.2022r – 08:00 CEST – 02.07.2022r – 05:00 CEST

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Alert meteorologiczny Jarosława Turały dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – FIOLETOWYM – z uwagi na możliwość wystąpienia nawalnych / ulewnych opadów deszczu ora gradu o średnicy przekraczającej 6 cm. Dodatkowo istnieje spore ryzyko pojawienia się bardzo silnych / niszczycielskich porywów wiatru przekraczających prędkość 130 km/h. W przypadku większych układu prędkość wiatru może przekroczyć 140 km/h!!! i więcej. Dodatkowo przy sprzyjających warunkach kinematycznych jest prawdopodobne pojawienie się trąb powietrznych

– Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy lokalnie powyżej 5 cm średnicy. Dodatkowo należy spodziewać się bardzo silnych porywów wiatru, miejscami przekraczających 100 /130 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia nawalnych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 5 cm. Tutaj również należy spodziewać się silnych / bardzo silnych porywów wiatru osiągających prędkość do 90 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy od 1 do 4 cm. Należy się także spodziewać silniejszych porywów wiatru osiągających 70 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska nadal znajduje się na skraju wyżu znad Skandynawii, który sięga klinem na wschód od naszego kraju. Tymczasem na zachodzie mamy powoli wędrujący, front atmosferyczny, który zacznie wypierać bardzo gorącą zwrotnikową masę powietrza. Kontrast termiczny poziomy sprawi, że dojdzie do bardzo szybkiej inicjacji głębokiej konwekcji, szczególnie w strefie zbieżności w dolnej troposferze. Istnieje również niebezpieczeństwo zafalowania na linii frontu, przez co może dojść do pojawienia się płytkiego niżu barycznego. W takich warunkach, zjawiska mogą być naprawdę intensywne i niszczycielskie.

Alert meteorologiczny – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– NAWALNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY POWYŻEJ 6 CM

– NISZCZYCIELSKIE PORYWY WIATRU W STREFIE FIOLETOWJ

PRZEKRACZAJĄCE 140 KM/H (LOKALNIE).

– SPORA AKTYWNOŚĆ POD WZGLĘDEM WYŁADOWAŃ

– BURZE WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– WIĘKSZY MEZOSKALOWY UKŁAD KONWEKCYJNY (MCS)

– FORMACJA LINIOWA

– ZJAWISKA DOWNBURST – (SILNY PRĄD ZSTĘPUJĄCY)

– TRĄBY POWIETRZNE (LOKALNIE STREFY – FIOLETOWA /

CZERWONA).

– ZALANIA / PODTOPIENIA

– SZKODY MATERIALNE

– PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Alert meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA

Kochani moi obserwatorzy. Przed Wami i przede mną bardzo dynamiczny dzień pod względem spodziewanych zjawisk atmosferycznych. Układ Omega nad Europą powoli będzie się degradował. Oznacza to przerwę w adwekcji gorącej masy powietrza. Jednak zanim to nastąpi, alert temperaturowy nadal jest w mocy. Wypieranie tak gorącej masy przez znacznie chłodniejszą masę powietrza polarnomorskiego skutkować będzie bardzo głęboką konwekcją.

Mezoskalowy układ konwekcyjny

Dziś największym zagrożeniem będzie prawdopodobnie wędrujący z zachodu na wschód Mezoskalowy Układ Konwekcyjny, który może wygenerować bardzo silną wbudowaną linię wiatru. Na obszarach północnych wiatr może przekraczać w pojedynczym porywie 140 km/h. Będzie to zjawisko bardzo silnego prądu zstępującego – DOWNBURST. Nie muszę chyba wspominać, że takie wartości po prostu wyrywają drzewa z korzeniami. Takich układów może być więcej i pojawić się mogą również w strefach – CZERWONYCH – . Tutaj również możliwe są zjawiska silnych prądów zstępujących, które mogą przekraczać prędkość 120 km/h. Nie sugerujcie się proszę sztywną wartością, bo takie układy niestety nie raz zaskoczyły jeszcze silniejszymi porywami.

Z uwagi na podwyższone wartości wodności w troposferze (PW- 36 / 44 mm) można spodziewać się lokalnych podtopień i zalań spowodowanych przez ulewne opady deszczu. Dobrze rozbudowane pionie chmury Cumulonimbus dziś mogą wierzchołkami osiągać wysokość 15 km. Większy wskaźnik mieszalności (Av mixing ratio) oraz niższy poziom zamarzania parametru termometru zwilżonego (Wet-bulb 0 level) będą faworyzowały opady dużego gradu, który niemal na pewno będzie powodował szkody w uprawach oraz materialne.

Obecność zafalowania na froncie oraz ewentualnego niżu barycznego, sprawi, że mogą wzrosnąć wartości kinematyczne. W obecności superkomórek burzowych istnieje ryzyko wystąpienia trąb powietrznych. Największe prawdopodobieństwo tych zjawisk szacuję na północ kraju w strefie FIOLETOWEJ.

Wysoka aktywność burz pod względem wyładowań atmosferycznych sprawi, że może dochodzić do pożarów zabudowań lub łąk czy nieużytków. Wzrasta także ryzyko porażenia ludzi.

ZASTOSUJCIE PROSZĘ WSZELAKIE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI.

Należy zabezpieczyć wszelkie luźno leżące przedmioty z balkonów, tarasów oraz ogrodów. Nie należy parkować samochodów pod drzewami, a już na pewno nie przebywać w nim podczas przechodzenia układu burzowego. Jeśli w oddali zauważycie charakterystyczny wał / łuk na czole chmury (arcus), znajdźcie jak najszybciej schronienie. Nie ryzykujcie za wszelką cenę oglądania zjawiska. Mniejsze przedmioty w prędkości poziomej powyżej 100 km/h mogą działać jak pocisk przebijając człowieka na wylot.

BĄDŹCIE ODPOWIEDZIALNI I NIE LEKCEWAŻCIE OSTRZEŻEN / ALERTÓW !!! POGODA NAPRAWDĘ MOŻE ZROBIĆ WAM KRZYWDĘ, A NAWET ZABIĆ!!!

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.