Przejdź do treści

Alert meteorologiczny Jarosława Turały: Bardzo silne burze i układy liniowe, grad do 5cm, porywy wiatru do 120 km/h.

Alert meteorologiczny: ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 20.06.2022r – 08:00 CEST – 21.06.2022r – 04:00 CEST

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Alert meteorologiczny Jarosława Turały dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia nawalnych opadów deszczu, które będą powodowały podtopienia oraz zalania. Niewykluczone powodzie błyskawiczne. Opadu gradu o średnicy do 5 cm, burz oraz bardzo silnych porywów wiatru, które mogą osiągać w porywie 110 / 120 km/h (LOKALNIE) powodując spore szkody materialne.

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych / nawalnych opadów deszczu, które będą powodowały podtopienia oraz zalania. Opadów gradu o średnicy do 3 cm, burz oraz silniejszych porywów wiatru osiągających 60 / 80 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. Wiatr w porywie nie powinien przekroczyć 60 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, który powoli przesuwa się z północnego zachodu na południowy wschód. Tymczasem powoli dostajemy się również w strefę szybszego przepływu w środkowej / górnej troposferze oraz w objęcia krótkiej fali górnej. Przy ewentualnym pojawieniu się niżu na zafalowaniu, zjawiska zostaną zintensyfikowane. Dodatkowo linia frontu zacznie się „wyginać” osiągając pozycję niemal południkową. Oznacza to, że wszelkie układy i burze będą wędrowały z zachodu na wschód. Za frontem napłynie chwiejna i chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego.

Reklama

Alert meteorologiczny – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– NAWALNE OPADY DESZCZU

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 5 CM

– BARDZO SILNE PORYWY WIATRU LOKALNIE W STREFACH

CZERWONYCH OSIĄGAJĄCY PRĘDKOŚĆ DO 120 KM/H.

– POWODZIE BŁYSKAWICZNE

– ZALANIA / PODTOPIENIA

– SZKODY MATERIALNE / PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU

Alert meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA

Zanim zajmiemy się tym, co się ma wydarzyć dziś, mam do przekazania Wam wiadomość – REKORD TEMPERATURY MAKSYMALNEJ DLA CZERWCA ZOSTAŁ WYRÓWNANY!!! STACJA W SŁUBICACH ZANOTOWAŁA +38,3 STOPNIA.

Dziś przez Polskę będzie przechodził aktywny front atmosferyczny, który przyniesie sporo przelotnych opadów deszczu i burz. Z uwagi na zafalowanie i wspomniane czynniki (szybszy przepływ / fala / obecność niżu), zjawiska mogą być dziś bardzo intensywne. Szczególnie w strefach czerwonych może dojść do inicjacji większego układu MCS lub szerokiej formacji liniowej. Obydwa przypadki przynieść mogą bardzo intensywne opady deszczu (PW>40 mm), które mogą powodować powodzie błyskawiczne, zalania i podtopienia. Dodatkowo przy okazji wbudowanych lub „luźnych” superkomórek, należy się spodziewać opadów gradu o większej średnicy. Nie wykluczone, że średnica dojdzie do 5 cm. Wiatr na czele wszelakich układów może wiać bardzo silnie. Ewentualny prąd zstępujący może osiągać prędkości powyżej 100 km/h. Wiecie doskonale, że w układach często ta prędkość jest sporo przekraczana. Zobaczymy jak będzie tym razem. W strefach żółtych również intensywne opady oraz burze z możliwością wystąpienia opadów gradu. Tak samo jak wyżej, z powodu sporej wodności troposfery niewykluczone zalania podtopienia lub lokalne powodzie błyskawiczne. Strefy zielone to przelotne deszcze, burze i względny spokój.

Dziś przede wszystkim mieszkańcy województw południowych powinni mieć się na baczności i obserwować rozwój ewentualnych układów / burz. Zabezpieczcie proszę mienie i uważajcie podczas obserwacji niebezpiecznych zjawisk.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama