ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 7.04.2022r – 18:00 CEST – 8.04.2022r – 06:00 CEST

ALERT POGODOWY Jarosława Turały dla obszarów
Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia, umiarkowanych, lokalnie intensywnych opadów deszczu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru, osiągających w konwekcji prędkość powyżej 80 / 90 km/h oraz burz. Nie jest także wykluczone pojawienie się trąby/ąb powietrznych/ej, lub silniejszego prądu zstępującego.
Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych opadów deszczu, silniejszych porywów wiatru, osiągających w konwekcji prędkość powyżej 60 km/h, Nie jest wykluczone, że porywy mogą być silniejsze.
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajdować się będzie w obszarze wzrastającego gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego (izobary, czyli linie łączące punkty o tym samym ciśnieniu, zaczną się do siebie zbliżać), wraz ze zbliżającym się w rejon Bałtyku niżem barycznym. Osiągnie on wieczorem Danie oraz południową Skandynawią sprowadzając do nas „system” frontów atmosferycznych. Jednym z nich będzie front chłodny, przed którym wystąpi tzw. strefa zbieżności (wiatr będzie wiał do jednego punktu z przeciwnych kierunków).
Na linii frontu prawdopodobnie ucharakteryzują się strefy liniowe opadu / burz, które będą wędrować na południowy wschód kraju powoli tracąc impet. Doświadczenie jednak każe wspomnieć, że formacje mogą utrzymać się do rana. Cieplejsza masa zostanie wyparta chłodniejszą.

Alert pogodowy – SPODZIEWANE ZJAWISKA
-UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
– UMIARKOWANE / SILNE PORYWY WIATRU, OSIĄGAJĄCE PRĘDKOŚĆ POWYŻEJ 90 KM/H (MOŻE SIĘ ZDARZYĆ POWYŻEJ 100 KM/H.
– FORMACJE LINIOWE GENERUJĄCE „UDERZENIE” WIATRU
– BURZE
– NIEWYKLUCZONE POJAWIENIE SIĘ SILNIEJSZEGO PRĄDU ZSTĘPUJĄCEGO LUB TRĄBY /ĄB POWIETRZNEJ / YCH.
Alert pogodowy – OPIS ZAGROŻENIA
Sytuacja jest nieco podobna do tej z 17 lutego, kiedy przez Polskę przeszedł aktywny katafront, który wygenerował niszczycielskie porywy wiatru, a także trąby powietrzne. Szkód materialnych było bardzo dużo, zginęły 3 osoby. Tym razem będzie nieco inaczej. Dlaczego? Kluczowym zagadnieniem będzie prognozowane położenie prądu strumieniowego, czyli wiatru wiejącego na wysokości 9 km powyżej poziomu gruntu i wyżej. Prognozy nieco przesuwają bardzo silny strumień na południe od naszego kraju. Wiemy doskonale, że prąd strumieniowy w okolicach 200 km i więcej potrafi szybko pchać wędrujący front, w dodatku go napędzając. Właśnie prąd strumieniowy spowodował powstanie groźnych formacji liniowych z charakterystyczną sygnaturą LEWP (Line Echo Wave Pattern).
Wypieranie ciepłej masy powietrza
Tym razem wg mnie nie powinno być, aż tak niebezpiecznie. Wędrujący front będzie wypierał cieplejszą masę powietrza Będzie się to odbywało w środowisku silniejszego przepływu w środkowej troposferze i wzrastającym gradiencie pionowym temperatury (większa różnica pomiędzy dołem a górą „nieba”). Z uwagi na większe wartości uskoku prędkościowego oraz kierunkowego istnieje spora szansa na wykształcenie się formacji z silniejszymi opadami oraz burzami.
Możliwe silne burze
W owych formacjach wiatr może osiągać prędkość 90 km/h lub większe (to jest przypuszczenie. Konwekcja rządzi się swoim prawami). Jeśli dojdzie do większego wspomagania konwekcji, nie jest wykluczone pojawienia się obszarów o większej wirowości. Co za tym idzie spodziewać się można burz superkomórkowych (marginalnie) oraz wystąpienia trąby powietrznej (ryzyko marginalne, ale jest). Front wraz z wędrówką w głąb kraju będzie (tak się wydaje) słabł. Burz powinno ubywać, i w strefie „zielonej” wiatr powinien być słabszy, jednak jak to w pogodzie nie można wykluczyć, że porywy będą silniejsze od zakładanych.

Należy być przygotowanym na możliwość wystąpienia szkód materialnych oraz przerw w dostawie energii elektrycznej. Miejmy nadzieję, że nie będzie tak źle. Pamiętajcie, że przechodzimy to razem, trzymając się za ręce i zamykając oczka.
Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.