Przejdź do treści

ALERT POGODOWY Jarosława Turały: Porywy wiatru lokalnie powyżej 130 km/h, linia szkwału z burzami.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 18.02.2022r – 23:00 CET – 19.02.2022r – 20:00 CET

alert pogodowy, alert pogodowy

ALERT POGODOWY Jarosława Turały dla obszarów

Obszary zaznaczone kolorem – FIOLETOWYM – z uwagi na możliwość wystąpienia niszczycielskiego wiatru o prędkości 100 – 140 km/h w pojedynczym porwie. Dodatkowo należy spodziewać się możliwości pojawienia się stref konwekcyjnych z wbudowaną linią bardzo silnego wiatru.

Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo silnego wiatru w zakresie 90 – 120 km/h w pojedynczym porywie.

Obszary zaznaczone kolorem – ZÓŁTYM (z czerwonymi “śladami”) – Z uwagi na możliwość wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru w zakresie 65 – 90 km/h w pojedynczym porywie.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska już powoli dostaje się pod wpływ frontów atmosferycznych, szybko przemieszczającego się orkanu #Eunice, który jeszcze tej nocy powinien osiągnąć południową Skandynawię i wędrować dalej na wschód szybko zaostrzając gradient baryczny, co przełoży się na zwiększenie się prędkości wiatru. Znajdujemy się także w środowisku bardzo szybkiego prądu strumieniowego, który będzie intensyfikował wszelkie zjawiska, przede wszystkim na wędrującym nocą froncie chłodnym.

alert pogodowy, alert pogodowy

SPODZIEWANE ZJAWISKA

– BARDZO SILNE A LOKALNIE WRĘCZ NISZCZYCIELSKIE PORYWY WIATRU OSIĄGAJĄCE PRĘDKOŚĆ DO 140 KM/H (Dotyczy zaznaczonych obszarów).
– UMIARKOWANYCH / INETSNYWNYCH OPADÓW DESZCZU, A TAKŻE W DNIU 19.02 OPADÓW ŚNIEGU / KRUPY ŚNIEŻNEJ NA PÓŁNOCY KRAJU.
– LOKALNE WYSTĄPIENIE KONWEKCJI RÓWNIEŻ POD POSTACIĄ FORMACJI LINIOWYCH.
– NIEWYKLUCZONE WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE
– SZYBKO SPADAJĄCE CIŚNIENIE.

OPIS ZAGROŻENIA

Tym razem przyjdzie się nam zmierzyć z prawdziwą wichurą. Nad Skandynawię zmierza orkan #Eunice, który już niebawem się tam znajdzie. Na zachodzie kraju mamy już front atmosferyczny tego niżu, który przynosi opady deszczu również na północy. Za frontem ciepłym dostaniemy się obszar tzw. ciepłego sektora, za którym bardzo szybko zacznie postępować front chłodny na czele którego nie jest wykluczone pojawienie się struktur konwekcyjnych z silniejszymi opadami oraz wyładowaniami atmosferycznymi.

Podczas przechodzenia stref konwekcyjnych istnieje szansa na generację silnych porywów, które lokalnie mogą powodować szkody materialne. Front dość szybko powinien przejść na wschód, a za nim powinno się rozpogodzić. Niestety na Pomorzu zaznaczy się front atmosferyczny o charakterze okluzji, który przyniesie opady deszczu, śniegu (szczególnie w. woj. Pomorskim) oraz krupy śnieżnej. W środowisku sporej niestabilności, bardzo silnego prądu strumieniowego (10 km >230 km/h) oraz widocznej doliny geopotencjału, znów jest spora szansa w woj. północnych na rozwój głębszej konwekcji, podczas której mogą powstać kolejne niewielkie formacje liniowe z bardzo silnym wiatrem.

Nad Polską ogólnie będziemy mieli do czynienia z bardzo ostrym gradientem poziomym ciśnienia atmosferycznego wraz z obecnością bardzo silnego przepływu powietrza. W strefach nadmorskich wiatr może lokalnie przekraczać wartości 130 km/h, a kto wie czy nie 140 km/h – stąd na mapie takie oto wartości. Bliskość głębokiego niżu sprawi, że również w centrum i na zachodzie porywy mogą chwilami być bardzo mocne, powodujące sporo szkód materialnych. Nie wykluczam, że gdzieś pękną wartości 110 / 120 km/h. Można powiedzieć, że “najbezpieczniej” może być na południu i południowym wschodzie, gdzie ten gradient nie będzie aż tak mocny. Mimo wszystko należy się chwilami spodziewać porywów sięgających 90 km/h (marginalnie).

alert pogodowy, alert pogodowy

Co ciekawe, brzydka i deszczowo – śnieżna aura winna trzymać się jedynie Polski północnej – Tam możliwe prawdziwe zamiecie śnieżne (blizzard)(Pomorze). Oznacza to, że silne porywy w winnych częściach kraju nie będą związane z konwekcją. Może nawet lokalnie być sporo słońca. Szybko spadające ciśnienie, to negatywne warunki biometeorologiczne. Zwiększy się ryzyko kolizji i wypadków.

Zachowajcie środki ostrożności.

Już teraz jeśli tego nie zrobiliśmy, uprzątnijmy luźno leżące rzeczy na podwórkach, w ogrodach i na balkonach, które mogą zostać porwane przez wiatr. Planując jutro wyjście z domu, miejmy oczy dookoła głowy. Nie stawiajmy samochodów pod drzewami oraz w pobliżu reklam. Liczmy się z możliwością szkód materialnych oraz długich przerw w dostawie energii elektrycznej.

PROSZĘ PAMIĘTAĆ, ŻE OSTRZEŻENIE JEST RÓWNIEŻ SWEGO RODZAJU PROGNOZĄ I SYTUACJA RZECZYWISTA MOŻE ULEC ZMIANOM.

Proszę o nie zadawanie mi pytań – “Jak będzie u mnie”, bo nie wiem tego. Zweryfikuje to aura. Oczywiście alert i prognozowana prędkość mają charakter orientacyjny i wiatr może wiać słabiej, lub mocniej. Nie mniej jednak UWAŻAJCIE NA SIEBIE I ZABEZPIECZCIE WSZYSTKO TO, CO MOŻE ZOSTAĆ PORWANE PREZ WIATR.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Inne wiadomości.