Przejdź do treści

ALERT POGODOWY Jarosława Turały: Porywy wiatru lokalnie powyżej 85 km/h.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 4.04.2022r – 10:00 CEST5.04.2022r – 02:00 CEST

alert pogodowy

ALERT POGODOWY Jarosława Turały dla obszarów

Reklama

Obszary zaznaczone kolorem CZERWONYM z uwagi na możliwość wystąpienia porywów wiatru, które mogą osiągać prędkość 90 – 105 km/h.

Obszary zaznaczone kolorem ŻÓŁTYM z uwagi na możliwość wystąpienia porywów wiatru, które mogą osiągać prędkość do 85 km/h.

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM z uwagi na możliwość wystąpienia porywów wiatru, które mogą osiągać prędkość 70 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w oddziaływaniu klina wyżowego, wyżu atlantyckiego. Nie mniej jednak obecnie nad krajem mamy wędrujący front atmosferyczny, który przynosi opady. W miarę upływu dnia dostaniemy się pod wpływ wędrującego niżu, który będzie przesuwał się nad Skandynawią. Zaostrzy on gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego, przez co zwiększy się prędkość wiatru. Dodatkowo istnieje możliwość pojawienia się konwekcji w której również spodziewać się należy silniejszego wiatru.

alert pogodowy, alert pogodowy

Alert pogodowy – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– SILNY I PORYWISTY WIATR OSIĄGAJĄCY 105 KM/H (W GÓRACH POWYŻEJ 120 KM/H.
– SZTORM NA BAŁTYKU
– WIELKOSKALOWE OPADY WSZELAKIEJ MAŚCI
– NIEWYKLUCZONE WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE
– SZKODY MATERIALNE I PRZERWY W DSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ.

Alert pogodowy – OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Dawno nie mieliśmy wędrującego niżu, który nieco namiesza nam w pogodzie. Wędrujący ośrodek niskiego ciśnienia zaostrzy nam gradient baryczny, co wiąże się z silniejszymi porywami wiatru. Najsilniejszych porywów należy się spodziewać na Pomorzu oraz w górach, gdzie pojedynczy poryw może osiągać 105 km/h(>120 km/h w górach). W północnej części kraju porywy mogą osiągać prędkość 85 km/h. Jeśli pojawi się konwekcja, to porywy mogą być silniejsze.

Alert pogodowy – Niebezpieczny dzień i noc

Niestety tego typu zjawiska mogą powodować szkody materialne. Łamać się mogą gałęzie drzew, które również mogą spadać na sieć wysokiego napięcia powodując przerwy w dostawie energii elektrycznej. Na Bałtyku sztorm więc komunikacja morska może być utrudniona. Należy zachować szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu np. ze ściany lasu na otwartą przestrzeń. Wiatr silnie będzie wiał do jutra i powinien stale zmniejszać swoją siłę.

Wyciszenie we wtorek

Mimo wszystko jutro możliwe są porywy do 60 km/h. W trakcie przechodzenia frontów atmosferycznych należy się spodziewać się umiarkowanych, chwilami intensywnych opadów deszczu / deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe są zawieje śnieżne. Dodatkowo nie jest wykluczone pojawienie się opadów o charakterze konwekcyjnym, pojawić się mogą wyładowania atmosferyczne.

Reklama

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Inne wiadomości.

Reklama