Przejdź do treści

ALERT POGODOWY Jarosława Turały: Silne opady śniegu, deszczu oraz gołoledź.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA -31.03.2022r – 20:00 CEST – 2.04.2022r – 22:00 CEST

alert pogodowy

Reklama

ALERT POGODOWY Jarosława Turały dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem FIOLETOWYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych, chwilami intensywnych opadów śniegu.

– Obszary zaznaczone kolorem FIOLETOWYM Z WIDOCZNYMI KROPKAMI z uwagi na możliwość wystąpienia opadów deszczu ze śniegiem, deszczu o charakterze marznącym, który może powodować gołoledź oraz 2.04 także śniegu.

alert, alert,pogodowy

SYTUACJA BARYCZNA

Polska od północy dostaje się pod wpływ układu wyżowego znad Skandynawii. W polu geopotencjału widać wyraźnie zaznaczoną głęboką zatokę ze spływem chłodu z północy, która obejmie przede wszystkim Europę zachodnią i południowo zachodnią. Nad basenem Morza Śródziemnego w środowisku ciepłego i wilgotnego powietrza powstają ośrodki niskiego ciśnienia.

Jeden z nich łączy z niżem znad Rosji, lekko zafalowanym, quasi stacjonarnym (prawie stacjonarnym) frontem atmosferycznym, który już oddziaływuje nad woj. południowe. Ponieważ od północy zaciągać będziemy chłód, a od południa (niż zbliżając się nieco „wybrzuszy” front) nastąpi adwekcja (napływ) cieplejszej masy powietrza opady po obu jego stronach mogą być różne. Niż wędrując dalej w kierunku Rosji i coraz śmielsze oddziaływanie wyżów (skandynawski oraz atlantycki) sprawią, że w niedzielę (3.04) opady ustaną, za to pojawią się ujemne temperatury (radiacja ciepła z warstwy granicznej) spowodowane rozpogodzeniami.

Zanim to jednak nastąpi, znajdziemy się w nieco zaostrzonym gradiencie poziomym ciśnienia atmosferycznego, a to oznacza silniejsze porywy wiatru, który z wilgocią, będzie obniżał temperaturę odczuwalną poniżej -8 stopni.

Reklama

ALERT POGODOWY – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU (region)
– UMIARKOWANE OPADY DESZCZU ZE ŚNIEGIEM (region)
– LOKALNE OPADY MARZNĄCEGO DESZCZU (region)
– SPADEK WIDZIALNOŚCI POZIOMEJ
– ŚLISKOŚĆ NAWIERZCHNI
– MOŻLIWOŚĆ POJAWIENIA SIĘ ZAWIEJI ŚNIEŻNYCH
– SPADEK TEMPERATURO ODCZUWALNEJ Z POWODU SILNIEJSZYCH PORYWÓW WIATRU

ALERT POGODOWY – OPIS ZAGROŻENIA

Wydaje się, że taka sytuacja na początku wiosny nie jest niczym niezwykłym, jednak w jednym z wpisów zaznaczyłem, że już się przestawiliśmy w tryb „LATO” i taka nagła zmiana może Was nieźle zaskoczyć. Front już oddziaływuje na południu oraz w centrum przynosząc słabe lub umiarkowane opady deszczu. W miarę upływu godzin wraz z wychłodzeniem się górnej troposfery oraz postępującym obniżaniem się izotermy zerowej (wysokość w troposferze, gdzie temperatura równa jest 0 stopni) opady deszczu zaczną przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu.

O poranku już poza południowo zachodnią Polską w zaznaczonych regionach powinien padać śnieg. Z uwagi na spodziewane temperatury okołozerowe, płatki śniegu będą łączyć się, tworząc większe struktury. Będzie się on mocno lepił, na drogach może tworzyć warstwy, również błota pośniegowego, które będą utrudniać jazdę oraz poruszanie się po chodnikach.

Spora porcja wilgoci oraz niemal stojący przez parę godzin front sprawią, że niektórzy mogą doczekać się pokrywy śnieżnej rzędu 15 / 25 cm. W górach spokojnie ponad 50 / 80 cm. Śnieg będzie również bardziej bogaty w wodę, a to oznacza, że lepiąc się na gałęziach, może je lokalnie łamać.

Te spadając na linie energetyczne może powodować awarię / przerwy w dostawie energii elektrycznej. Z uwagi na intensywność zjawisk spadnie znacznie widzialność pozioma, co obliguje kierowców do używania ŚWIATEL MIJANIA!!!.

Wiatr, który będzie wiał umiarkowanie z możliwymi silniejszymi porywami oraz spora wilgoć będą dość znacznie obniżały temperaturę odczuwalną, która może wynieść nawet poniżej -8 / -10 stopni. Będzie więc Wam po prostu zimno. Miejcie to na uwadze planując wyjście do pracy czy w innym celu. Opady przedstawione na mapie mają charakter orientacyjny i strefa może zmienić nieco położenie. Margines błędu musi być zachowany. Pamiętać należy, że ostrzeżenie jest wydane na dany okres –

Gdzieś przestanie padać, gdzieś zacznie. Bądźcie tego świadomi. Zachowajcie wszelaką ostrożność idąc lub podróżując. Czas dotarcia do celu może się wydłużyć. Uważajcie na siebie i w razie czego możecie coś zaraportować ze swoich regionów.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Inne wiadomości.

Reklama