Przejdź do treści

ALERT POGODOWY Jarosława Turały: Porywy wiatru lokalnie powyżej 120 km/h, linia szkwału z burzami.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZWYANIA – 17.02.2022r – 01:00 CET – 18.02.2022r – 02:00 CET

alert pogodowy

ALERT POGODOWY Jarosława Turały dla obszarów

Reklama

Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – W związku z możliwością wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru w zakresie 80 – 110 km/h (pojedyncze porywy nie związane z konwekcją). Porywów przekraczających prędkość 120 km/h (pojedyncze związane z konwekcją). Dodatkowo na tym obszarze mogą wystąpić umiarkowane / intensywne opady deszczu / krupy śnieżnej oraz zjawiska burzowe. Pogorszą się także warunki bioometeorologiczne.

Obszary zaznaczone kolorem – ZÓŁTYM (z czerwonymi „śladami”) – W związku z możliwością wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru w zakresie 70 – 90 km/h (pojedyncze, nie związane z konwekcją). Porywów przekraczających prędkość 120 km/h (pojedyncze związane z konwekcją). Dodatkowo na tych obszarach spodziewać się należy umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu / krupy śnieżnej, zjawisk burzowych oraz pogorszenia się warunków biometerologicznych.

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Dość szybko nad Bałtyk przemieszcza się pogłębiający się w środowisku szybszego przepływu powietrza oraz obecności nad zachodnią częścią kontynentu linią prądu strumieniowego niż wtórny, który dość szybko spowoduje znaczne zaostrzenie gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego. Dodatkowo przez Polskę przejdą dwa fronty atmosferyczne – ciepły, a za nim bardziej aktywny – chłodny.

Pomiędzy nimi dojdzie do krótkotrwałej adwekcji ciepła, która dość szybko zostanie zastąpiona chłodniejszą masą. Sytuacja będzie na tyle dynamiczna, że front chłodny osiągnie „status” katafrontu, dzieje się to wtedy , kiedy prąd strumieniowy oddziaływuje prostopadle do linii frontu (można powiedzieć, że go solidnie popycha). Po jego szybkim przejściu (niestety wichur) w chłodniejszej masie powietrza oraz wyższym gradiencie pionowym temperatury może nadal dochodzić do tworzenia się lokalnej konwekcji.

alert pogodowy, alert pogodowy,jarosława turały

SPODZIEWANE ZJAWISKA

– SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU W ZAKRESIE 70 – 110 KM/H (niezwiązane z konwekcją).
– BARDZO SILNE PORYWY WIATRU PRZEKRACZAJĄCE LOKALNIE PRĘDKOŚĆ 120 KM/H (związane z konwekcją oraz ewentualną linią szkwału).
– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU LUB KRUPY ŚNIEŻNEJ.
– SZYBKO SPADAJĄCE CIŚNIENIE POWODUJĄCE POGORSZENIE SIĘ WARUNKÓW BIOMETEOROLOGICZNYCH.
– ZJAWISKA BURZOWE.

OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Moi drodzy. Przed Wami dynamiczna pogoda na którą należy się już przygotować. Już teraz porywy są dość mocne, jednak apogeum niebezpiecznych zjawisk dopiero przed nami. Największe zagrożenie niesie ze sobą szybko przemieszczający się front chłodny, na którego czele istnieje spore ryzyko wytworzenia się formacji liniowej z wbudowaną linią szkwału, która prawdopodobnie (PRAWDOPODOBNIE), przyniesie krótkotrwałe, ale znaczące porywy wiatru.

Z uwagi na zaostrzone parametry kinetyczne, nie wykluczam pojawienia się wbudowanych superkomórek burzowych, które wygenerować mogą bardzo silne porywy przekraczające 120 km/h (bez superkomórek też jest to możliwe) lub więcej. Wiemy doskonale, że prognozowanie porywu wiatru wiejącego w dobrze rozbudowanej chmurze burzowej jest obarczone sporym błędem. Po przejściu frontu wiatr w porywach będzie osiągał zakładane wartości i będzie powodował szkody materialne, z którymi po prostu trzeba się liczyć. Warunki pofrontowe do wystąpienia konwekcji będą na tyle dobre, że należy się z nią liczyć. W obszarach oddziaływania takiej rozbudowanej chmury porywy znów mogą przekroczyć 100/110 km/h (LOKALNIE!!!).

Pamiętajcie, że cały czas mówię o POJEDYNCZYM PORYWIE!!!. Front i silne porywy nad centralną częścią kraju spodziewane są w godzinach 06:00 / 08:00 CET. Wcześniejsze godziny to odziaływanie na zachód, późniejsze na wschód.

Zachowajcie środki ostrożności.

Reklama

Bardzo proszę zachować wszelakie środki ostrożności; zabezpieczyć mienie, wszelkie luźno leżące przedmioty z podwórek i balkonów. Podczas jazdy zachować szczególną ostrożność podczas wyjeżdżania zza ściany lasu lub ekranów energochłonnych. Uderzenie wiatru może spowodować utratę panowania nad pojazdem. Nie należy parkować samochodów pod drzewami ani w pobliżu reklam. Musimy się także liczyć ze sporymi / częstymi brakami w dostawie energii elektrycznej. Na drogach i chodnikach mogą zalegać nawet powalone drzewa oraz oberwane gałęzie.

PROSZĘ PAMIĘTAĆ, ŻE OSTRZEŻENIE JEST RÓWNIEŻ SWEGO RODZAJU PROGNOZĄ I SYTUACJA RZECZYWISTA MOŻE ULEC ZMIANOM.

Proszę o nie zadawanie mi pytań – „Jak będzie u mnie”, bo nie wiem tego. Zweryfikuje to aura. Oczywiście alert i prognozowana prędkość mają charakter orientacyjny i wiatr może wiać słabiej, lub mocniej. Nie mniej jednak UWAŻAJCIE NA SIEBIE I ZABEZPIECZCIE WSZYSTKO TO, CO MOŻE ZOSTAĆ PORWANE PREZ WIATR.

Reklama

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Inne wiadomości.

Reklama