Przejdź do treści

Alert RCB na ekranach wielkoformatowych od 2022 roku.

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od pierwszego stycznia 2022 roku alerty RCB będą wyświetlane na ekranach wielkoformatowych na terenie kraju.

alert rcb
Źródło. gov.pl

Alert RCB na ekranach wielkoformatowych

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, nawiązano współpracę z firmą Screen Network, która będzie wyświetlać na swoich ekranach wielkoformatowych (najczęściej kojarzymy je z reklamami) alerty RCB wydane Centrum.

Od pierwszego stycznia 2022 roku alerty RCB zatem zobaczymy nie tylko w swoich telefonach. Poniżej kilka wizualizacji.

alert rcb, alert rcb
Źródło. gov.pl
Reklama

Czym jest Alert RCB?

Najczęściej kojarzy się nam z wiadomościami SMS, które są przesyłane, gdy nadchodzi zagrożenie np. związane z burzami, silnym wiatrem lub silnymi opadami deszczu. Ale nie tylko. RCB wysyła też SMS gdy pojawiają się inne zagrożenia — silne zanieczyszczenie powietrza, ucieczka niebezpiecznej osoby, mordercy. Niektóre SMS wzbudziły mieszane opinie, jak te o wyborach prezydenckich lub sprawami związanymi z pandemią.

alert rcb, alert rcb
Źródło: Alert RCB/screen

Jak możemy przeczytać na Gov.pl „Alert RCB to nowy system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze.”

Alert RCB dla danego obszaru przygotowywany jest na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich.

Reklama
Tagi: