Przejdź do treści

Alert zorzowy. Zorza polarna może być widoczna w północnej Polsce.

Z prognoz Space Weather Live wynika, że mamy dziś w nocy szansę za obserwację zorzy polarnej na północy Polski. Dochodzą do nas pierwsze sygnały, że w Polsce północnej zorza może być widziana na północnym horyzoncie.

Alert zorzowy – prognoza SWL

Reklama

Jak wynika z prognoz Space Weather Live mamy szansę na zaobserwowanie zorzy polarnej z północnych regionów Polski.

alert zorzowy, alert zorzowy,zorza polarna

Jak wspomina Karol Wójcicki – mimo że wskaźniki nie są idealne, to jest szansa na zaobserwowanie zorzy tej nocy.

Zorza polarna w Polsce – gdzie największa szansa?

Reklama

Największa szansa na obserwacje zorzy w Polsce jest tej nocy nad Morzem Bałtyckim oraz w północnej części Polski. Generalnie im bliżej północy, tym lepiej. W całej Polsce mamy idealną pogodę do obserwacji.

Jak fotografować zorzę polarną?

Polecamy zabrać ze sobą statyw i aparat fotograficzny. Aparat powinien mieć tryb manualny, czyli taki w którym możemy samemu ustawić czas, przysłonę i ostrość. Do niego warto zastosować obiektywy od 10 do 50 mm w zależności od sytuacji. Osobiście polecam obiektyw szerokokątny — im jaśniejszy, tym lepszy. Do tego wężyk spustowy lub pilot.

Wybierzmy miejsce, gdzie nie ma sztucznego światła i jest dobry widok na północny horyzont. A więc jak najdalej od skupisk miejskich.

Reklama

Ustawić należy odpowiednio aparat. Czas naświetlania musi być długi. Zastosować się warto do zasady 600, aby gwiazdy zostały nieruchome na zdjęciu. Polega ona na podzieleniu liczby 600 przez długość ogniskowej, w wyniku czego otrzymujemy maksymalny czas, jaki należy ustawić, by na zdjęciu uzyskać nieruchomy obraz gwiazd. W przypadku matryc APS-C do tego wprowadzamy korektę o tzw. crop 1,5. Np. Mamy ogniskową 35 mm. 600/35=~17 sekund dla pełnej klatki oraz 600/35*1,5=~25 sekund. Przesłonę ustawiamy na jak najniższej wartości. Balans bieli na 5500K.

Ostrość ustawiamy manualnie na nieskończoność. Osobiście każdy obiektyw ustawiłem na nieskończoność w dzień i zaznaczyłem po swojemu na podziałce. Aby w nocy mieć pewność, że obraz jest naprawdę ostry. Aparat kierujemy na północny horyzont i dokonujemy naświetlenia. Nawet gdy nie widzimy zorzy gołym okiem, to uda nam się ją utrwalić poprzez długie naświetlanie.

Inne wiadomości

Reklama