ANALIZA MOŻLIWOŚCI POJAWIENIA SIĘ INTENSYWNYCH / NAWALNYCH OPADÓW DESZCZU / GRADU O WIĘKSZEJ ŚREDNICY ORAZ TRĄB POWIETRZNYCH. 20-21.06.2023r
Witajcie. Już o wysokich temperaturach wiecie. Tym razem przyszedł czas na małą analizę możliwych zjawisk konwekcyjnych / burzowych, które lokalnie mogą być „gwałtowne”, chociaż ja też nie lubię używać tego sformułowania. Bardziej pasuje mi tutaj Intensywne ze sporą ilością deszczu oraz gradu.
AKTUALNA SYTUACJA BARYCZNA
olska znajduje się w obszarze nieco obniżonego ciśnienia wraz z widocznym niewielkim wycinkiem frontu ciepłego / okluzji nad północną częścią Polski. Powoli i sukcesywnie dostajemy się w tzw. sektor ciepła, czyli obszar pomiędzy ciepłym, a chłodnym frontem atmosferycznym. Stąd napływ zwrotnikowej gorącej masy powietrza.
No wiec nie wygląda to przecież źle. Napływ „zwrotnika”, w miarę sucho – niedosyt wilgoci (szczególnie w warstwie przyziemnej), wiec co się może wydarzyć? Otóż kochani. Na zachód od naszego kraju czai się front atmosferyczny, który przyniesie przede wszystkim jutro dość silne zjawiska burzowe.
Wtorek
Ogólnie rzecz ujmując nad Polską już dziś będziemy mieli do czynienia ze zwiększoną ilością energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie i niby w sumie tyle, ale nie należy zapominać o energii hamującej konwekcję (CIN). Prognozy mówią, że dziś będzie jej całkiem sporo, więc rozwój wszelakiej głębszej konwekcji będzie utrudnione. Nic jednak straconego. Wieczorem na zachodzie jest szansa na utworzenie się dolnotroposferycznej linii zbieżności wiatru, która sprawi, że ruchy wznoszące będą znacznie intensywniejsze i nawet wysokie wartości CIN nie będą w stanie zatrzymać rozwoju wspomnianej konwekcji.
Z uwagi na dość wysoki prognozowany parametr wodności słupa troposfery nie wyklucza się naprawdę solidnej porcji deszczu. Taka sytuacja dziś może mieć miejsce w Lubuskim oraz na Dolnym Śląsku, gdzie prognozowane PW może wzrosnąć do aż 50mm. To w sumie przesłanka do pojawienia się opadów nawalnych. Warto również wspomnieć, że dziś w tych regionach relatywnie może spaść grad o średnicy do 3 cm wraz z pojawieniem się superkomórek (Poziom zamarzania termometru zwilżonego 2500m AGL). Theta -E jak również LI, czyli względne wskaźniki niestabilności nie pozostawiają złudzeń, że będzie ciekawie. Co do trąb powietrznych, to dziś szansa jest bardzo znikoma (wysokie LCL i słabe SRH) – wręcz leżąca, ale jakieś 5% szans jest.
Środa
Jutro jednak będzie bardziej dynamicznie. Do Polski prawdopodobnie wejdzie strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, który będzie przemieszczał się z zachodu na wschód. Przed nim w strefach zbieżności dojdzie do szybkiej inicjacji głębokiej konwekcji. Już od rana na Dolnym Śląsku może dojść do rozwinięcia niewielkiego układu liniowego, który będzie przemieszczał się w kierunku centrum. W drugiej części dnia szybko pojawią się burze o charakterze wielokomórkowym, jak również pojedyncze superkomórki burzowe, szczególnie na południu kraju.
Możliwy duży grad
Tymczasem prognozowane WBZ (wet bulb zero level) wraz z theta-E oraz wskaźnikiem AV Mixing ratio (średnia mieszalność) wskazują na możliwość pojawienia się opadów gradu o większej średnicy jak 3-4 cm. Oczywiście lokalne, ale szansa jest. Dodatkowo niski poziom kondensacji (prognozowany) LCL oraz zwiększona skrętność i uskok kierunkowy wiatru mogą sugerować iż wzrasta szansa na pojawienie się trąby powietrznej. Póki co, największa szansa jest na południu kraju, ale Wiecie jak to z pogodą konwekcyjną jest. Tam miało nie być, a było, a tam, gdzie miało być, to nie było. Zwracam również uwagę na to, że z modeli nie jesteś w stanie tego wy-prognozować. To są jedynie przypuszczenia.
Wskaźnik wodności troposfery znów zbliży się do 50 mm, a to znów oznacza / sugeruje nawalne opady deszczu, które mogą powodować podtopienia oraz zalania. W sumie takie zjawiska możliwe są w całej linii naszego kraju o mniejszej lub większej intensywności. Jedyne co mnie jeszcze zastanawia, to porywy wiatru, ale tym zajmę się jutro z rana.
To chyba tyle. Podsumowując przed nami nieco dynamiczniejsza druga połowa tygodnia.
Jutro pojawi się ostrzeżenie meteorologiczne, więc bardzo proszę o śledzenie i baczną obserwację – abyście nie przegapili, bo to ważne.
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet