Przejdź do treści

Analiza możliwości pojawienia się intensywnych opadów deszczu, układów burzowych i opadów gradu. 05.07.2023

Analiza możliwości pojawienia się intensywnych opadów deszczu, układów burzowych i opadów gradu. 05.07.2023

Reklama

Pamiętam, jak dziś, że wielu ludzi pisało pod nie jednym postem w komentarzu – „Pracuj w telewizji”, „Powinieneś zostać pogodynką” i coś niemal w tym stylu.

Moi drodzy. To nie wygląda tak różowo, to nawet nie wygląda, jak przez okno. To nie wygląda. Pewnie zapytacie – „Dlaczego”?

Reklama

Otóż jest sporo aspektów – musiałbym ogolić nogi, cofnąć licznik prywatnych kilometrów, zmienić wylinkę na twarzy i nie tylko i w sumie nie znać się na meteorologii.

Pamiętajcie, że to synoptyk „szykuję” prognozę, a nie osoba, która ją przedstawia. Raz byłem świadkiem przygotowanej prognozy przez synoptyka, którą jedna „pogodynka” czytała z promptera. Dowiedziałem się, że ciśnienie w ciągu 12h wzrośnie o ponad 40 hPa !!! 40 hektopaskali. Niby większość nie zrozumie i stawiam, że to był pewnie jakiś większy „mistake” osoby wprowadzającej prognozę, ale ja bym się po prostu….czuł nieco wujowo, jeśli bym na żywo musiał rzucić taką brudną bielizną, w czystą publiczność, mając doświadczenie w tym „obszarze” i mimo wszystko, że t jedynie z pasji.

analiza, analiza

Analiza

Wziąłem szybciutko dane dotyczące warunków meteo na nadchodzącą środę. Muszę Wam napisać, że sytuacja jest dość „ciekawa” pod względem dynamiki w nadchodzącej pogodzie, ale to mój subiektywny punkt widzenia.

Reklama

Obecnie sytuacja baryczna jest dość klarowna – znajdujemy się pomiędzy wędrującymi ośrodkami niskiego ciśnienia nad Skandynawią, a ośrodkiem wysokiego ciśnienia znad Bałkanów. Jeśli dociekliwi spojrzą na mapy topografii izobarycznej 500 hPa (5,5 km) zauważą silniejszy przepływ na tej wysokości. Wspominałem zresztą o prognozowanym silniejszym przepływie na wysokości 9 km – zwanym jak???? No przecież Wiecie….Kto zgłosił nieprzygotowanie „pały” nie dostanie, reszta poprawia rok z automatu

Narodziny nowego niżu

Tymczasem już niebawem nad Wielką Brytanią na grzbiecie szybszego przepływu (Jet stream) zatoki niskiego ciśnienia powstanie ośrodek niskiego ciśnienia, który będzie dość szybko przemieszczał się w naszym kierunku. Nie omieszkam wspomnieć iż niż powstanie na zaburzeniu fali górnej w obszarze głębszej zatoki niżowej.

YouTube player

Środa

We środę prawdopodobnie rano zacznie oddziaływać niewielki wycinek frontu ciepłego, który wyrzuci starą masę powietrza polarnego morskiego na północ kontynentu, a Polska dostanie się „znów na chwilę” w obszar cieplejszego sektora, w którym temperatura wzrośnie nawet do 30 stopni (większość regionów).

Reklama

W drugiej części dnia przed frontem chłodnym, który będzie miał lekką tendencję do falowania pojawi się strefa zbieżności, w której powinno dojść do inicjacji głębszej konwekcji. szczególnie w południowo-zachodniej części kraju około południa pojawić się powinien większy układ konwekcyjny z silniejszym opadem oraz silniejszym porywem wiatru…Jak silnym, jeszcze jutro przeanalizuję . W strefie frontu, który zagości nad Polską zachodnią w drugiej części dnia może dojść do powstania superkomórek burzowych z silniejszym opadem deszczu oraz gradu o średnicy do 3-4 cm. Najbardziej niepokoi możliwość wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru, które mogą zbliżać się niebezpiecznie do 100 km/h. Wcale nie wykluczam pojawienia się zjawiska silnego prądu zstępującego (downburst / macroburst), który może powodować szkody materialne.

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama