Zgodnie z umową, po emocjonującym dniu przychodzi czas na małą analizę dotyczącą jutrzejszej zmiany aury. Co prawda zmiany już były dziś przez niektórych prognozowane, ale na prawdziwy przewrót w przód Musicie nastawić się jutro. Od razu chcę zaznaczyć, że gwałtowna pogoda nie wystąpi prawdopodobnie wszędzie. Najbardziej narażone na dynamiczną aurę będą województwa południowe, południowo-zachodnie. Reszta wyjdzie w praniu.

Widać wyraźny układ omega nad Europą środkową.
Fanpage Autora
(3) „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA
Polska jeszcze znajduje się pod pływem wyżu znad Skandynawii. Nieco wcześniej znajdowaliśmy się pod wpływem klina wyżowego, ośrodka znajdującego się nad Ukrainą. Na zachodzie Polski powoli oddziaływuje przemieszczający się front ciepły, który nocą przesunie się dalej na północy wschód.
SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA
Tymczasem tuż za nim zaczyna napływać cieplejsza masa powietrza zwrotnikowego. Już jutro część zachodnia, ale również południowa część kraju znajdzie się w strefie zbieżności w dolnej troposferze, która będzie poprzedzała front chłodny wraz z widoczną zatoką niskiego ciśnienia. Zrobi się na chwilę bardzo ciepło, by za chwilę zrobiło się – tak jak było….. Nie mniej jednak dojdzie do zainicjowania głębokiej konwekcji, co zaowocuje opadami deszczu oraz burzami.
Analiza: Dynamiczny front chłodny
Zatoka niskiego ciśnienia o tej porze roku, to nie jest nic niezwykłego, jednak przy zaciąganiu z południa cieplejszej i chwiejnej masy powietrza, oraz szybka wędrówka chłodnego frontu, który tę masę powietrza wyprze, mogą sprawić, że w troposferze się nieco zagotuje.
Już jutro na południu kraju temperatura może wzrosnąć do magicznych 26 / 27 stopni, a kto wie, czy nie będzie więcej. Powietrze zwrotnikowe dosłownie na chwilę „poliże” południową część kraju, po czym zostanie wyparte przez powietrze polarnomorskie.
Głęboka konwekcja
W ciągu dnia we wspomnianej wcześniej strefie zbieżności dojdzie do zainicjowania głębokiej konwekcji. Spory gradient poziomy temperatury, wzrost prędkości wiatru i jego uskoki w środkowej troposferze mogą być przyczyną powstania burz wielokomórkowych lub większego układu burzowego, który będzie (prawdopodobnie) bardzo aktywny pod względem wyładowań atmosferycznych. Znów wieczorową porą na południu oraz południowym zachodzie niewykluczone tzw. „strobo” – w żargonie meteorologicznym oznacza to bardzo wysoką ilość wyładowań, która sprawia, że niebo niemal zawsze jest rozświetlone.
W układzie burzowym lub wytworzonych superkomórkach istnieje spore ryzyko wystąpienia gradu o średnicy do 2 cm. Czy silniej powieje? Parametry nie sugerują bardzo silnych porywów, ale nie jest wykluczone, że powieje 60 / 75 km/h (punktowo).
Podtopienia i zalania
Z uwagi na dość sporą ilość wody w słupie troposfery nie wykluczam podtopień i zalań. Co prawda strefa zbieżności i frontu będą się dość szybko przesuwały, ale Wiecie jak to jest – więcej wody, jakaś niecka, tunel, przejście podziemne i …. zalanie gotowe.
Jutro rano prawdopodobnie „wyleci” komunikat lub ostrzeżenie związany właśnie z ową zmianą.
Pamiętajcie, że mamy jeszcze lato…..Taka adwekcja zwrotnika może jeszcze przez chwilę namieszać .
Opracował: Jarosław Turała
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / TopMeteo / Windy.com /