Przejdź do treści

Analiza spodziewanej adwekcji ciepłej masy powietrza na okres 15-17.10.2022

Analiza spodziewanej adwekcji ciepłej masy powietrza na okres 15-17.10.2022

„Kiedyś to była piękna jesień, a dziś?”…..

To prawda. Kiedyś również wypijałem smaczną kostkę rosołową rozpuszczoną w szklance, a dziś już ta kostka nie jest taka smaczna.

Analiza spodziewanej adwekcji ciepłej masy powietrza na okres 15-17.10.2022
Reklama

Wstęp

Nawyki i czasy się zmieniają, a wraz z nimi pogoda. Latem mamy więcej dni z upałem, czyli temperaturą powyżej 30 stopni (wspominając o występowaniu ostatnich lokalnych rekordów). Zimy prawie nie ma. Mróz zdarza się sporadycznie, a o śniegu nie wspomnę. Często jest tak, że zbyt mocno ufamy starej dacie, bo wtedy było bardziej stabilnie. Miesiące pokrywały się z tym, co jest za oknem. Dodatkowo pamiętać należy, że w dzisiejszych czasach sporo ludków ma wizję wyidealizowanej pogody – Jak jest jesień – Musi być ta złota polska z temperaturami powyżej 25 stopni. Zima? Najlepiej +15, bez śniegu. Lato? Ma być 50 stopni…..

Tak się nie da najmilsi. Pory roku postanowiły dostać się do kalejdoskopu i zmieniać swoje oblicze dość często, niekoniecznie na Waszą korzyść.

Przed nami chwilowe, mocniejsze ocieplenie. Traf akurat chce, że najcieplej powinno być w niedzielę i poniedziałek. Problemem może być jedynie zwiększone zachmurzenie i gdzieniegdzie możliwość wystąpienia opadów.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska nadal znajduje się w oddziaływaniu ośrodka wysokiego ciśnienia, który znajduje się nad Ukrainą. Będzie on stopniowo i sukcesywnie przesuwał się na wschód osiągając niebawem terytorium Rosji. Tymczasem nad północną częścią Atlantyku mamy głębokie ośrodki niskiego ciśnienia, które na szczęście nie odwiedzają rejonów Bałtyku z uwagi na blokadę cyrkulacji strefowej (zachodniej) właśnie przez wyż znad Ukrainy.

Reklama

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Spoglądając na mapy środkowej oraz górnej troposfery, rzuca się w oczy prognozowany grzbiet fali górnej, który prawdopodobnie osiągnie nasz kraj jeszcze w weekend. Przesuwająca się fala na północ sprawi (+ułożenie ośrodków barycznych – wyż na wschodzie i południu, a niże na zachodzie), że od południa i południowego zachodu zaciągnięte zostanie cieplejsze powietrze polarnomorskie.

Obecność prądu strumieniowego (bardzo szybki przepływ na wysokości 9 – 11 km), będzie sprzyjać szybszym przelotom samolotów (lub wolniejszym w zależności którą stronę będą leciały).

Adwekcja ciepłej masy powietrza

Jak to się będzie miało z temperaturami? Otóż dziś na termometrach nawet do 17 / 18 stopni na południu i zachodzie. Piąteczek zaciągnie nam nieco więcej chmur i lokalnie może popadać deszcz. Temperatura również od 16 do 18 lokalnie 19 stopni. Sobota nadal z temperaturami rzędu 15 / 17 stopni z tym, że w opadach zejdziemy do zakresu 12 / 14 stopni.

Niedziela na południu kraju może powitać zakręconą 20-tkę, która postanowi u nas poszukać pracy, a w poniedziałek??? Do wspomnianej 20-tki dołączyć powinny inne koleżanki, które na termometrach będą miały 21 – 23 stopnie. Kto wie, może któraś się nie przyzna, że ma więcej 🙂. Wszystko jednak jest do weryfikacji.

Reklama

Cieplejszy weekend

Tak więc jeszcze chwilka momencik i już weekend z ociepleniem zacznie się kręcić. Pamiętajcie, że jest to tylko prognoza. Wartości temperatury odnotowanej mogą się różnić. No i wspomniałem o opadach, które obniżą wartości na termometrach.

Czy nasze młode „Panie” – temperatury, znajdą pracę i pozostaną na dłużej? Cóż. To już nie ode mnie zależy. Na pewno dowiecie się o ich dalszych losach…..

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama