Przejdź do treści

ANALIZA SPODZIEWANEJ “BOMBY CIEPŁA” NAD POLSKĄ W DNIACH 5 / 6.10.2022r

ANALIZA SPODZIEWANEJ “BOMBY CIEPŁA” NAD POLSKĄ W DNIACH 5 / 6.10.2022r

“BOMBA CIEPŁA” “ATAK” “UPAŁY”, to tylko jedne z prawdopodobnie liczniejszych nagłówków, które powodują u niektórych szybsze bicie serca. Wcale nie chodzi tutaj raczej o pozytywne odczucia, ale negatywnie.

ANALIZA SPODZIEWANEJ "BOMBY CIEPŁA" NAD POLSKĄ W DNIACH 5 / 6.10.2022r

Co widać na FUSach?

Po ostatnich chłodniejszych dniach przyjdzie znaczne ocieplenie. Na chwilę temperatura poszybuje do wartości 20 stopni a lokalnie i wyższych. Wstępne FUSy jakieś 10 dni temu sugerowały nieco silniejszą adwekcję ciepła. Nie było wykluczone, że temperatura wzrośnie do nawet 25 stopni. FUSy FUSami, a teraz przejdźmy do konkretów.

AKTUALNA SYTUACJA BARYCZNA

Polska nadal znajduje się na skraju ośrodka niskiego ciśnienia, który przesuwa się nad Białorusią w kierunku Rosji. Wraz z napływem chłodnej i chwiejnej masy powietrza dochodzi o inicjacji konwekcji. Lokalnie mocno pada. Taka sytuacja utrzyma się do jutra.

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Na mapie wysokości 500 hPa widać wyraźnie szybszy przepływ powietrza wraz ze zwiększoną różnicą temperatur w pionie. Niż i szybki przepływ powoli będą się odsuwały, natomiast Polska dostanie się w oś grzbietu fali górnej / klinem wyżowym. Sytuacja ta sprawi, że do kraju z południa napłynie cieplejsza masa powietrza polarnomorskiego.

Jak zatem będzie?

Nie bomba, a bombka, a może bompka lub po prostu niewypał ciepła nas nawiedzi (chociaż 20 stopni już brzmi zacnie). Zgodnie z wcześniejszymi słowami już po jutrze z powodu nieco silniejszej adwekcji (napływu) ciepła i sporej ilości słońca na termometrach na południu i południowym zachodzie od 17 do 20 stopni. Nie jest wykluczone, że lokalnie może być cieplej.

Podobnie będzie we czwartek. Poza Pomorzem, które dostanie się w objęcia prądu strumieniowego również wymuszającego podtrzymanie konwekcji (będzie padać i może zagrzmieć) nad większością regionów sporo słońca oraz temperatury w zakresie 16 / 20 stopni lub nieco więcej. Po opadach oraz napływie ciepła znów w lesie mogą pojawić się grzyby (chociaż wiem, że już pojawiły się opieńki).

Brak opadów

Plusem całej sytuacji i dominacji pola wyższego ciśnienia będzie brak opadów. Więcej słońca sprawi zapewne trochę radości. Korzystajmy z niego chociaż tyle ile możemy

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.