Przejdź do treści

ANALIZA „UDERZENIA” ORKANU W EUROPĘ / POLSKĘ W DNIACH 29 / 30.09 – 1/2.10.2022r.

ANALIZA „UDERZENIA” ORKANU W EUROPĘ / POLSKĘ W DNIACH 29 / 30.09 – 1/2.10.2022r.

Reklama

Witajcie moi drodzy. Burze już niemal całkowicie wygasły. Nad Polską obecnie rozciąga się szeroka strefa związana z frontem atmosferycznym, który przemieszcza się na wschód. Bardzo dobrze, że pada i niech pada.

ORKANU W EUROPĘ / POLSKĘ W DNIACH 29 / 30.09 - 1/2.10.2022r.

Orkan? Czym jest?

Nie to jest jednak gwiazdą tego wieczoru, a słynne „UDERZENIE” I „ORKAN”, który na przełomie września oraz października miałby dosłownie pustoszyć, bo czytając tego typu nagłówki nie można oprzeć się wrażeniu, że właśnie o to chodzi.

Reklama

Co to jest właściwie ten ORKAN, bo sezon jesienno-zimowy bogaty jest w nadużywanie tego hasła w czeluściach internetu.

Otóż jest to cyklon tropikalny na Oceanie Indyjskim lub sytuacja, kiedy średnia prędkość wiatru nie jest niższa od 33 m/s – warunki Europejskie. Potocznie niekiedy nazywa się także głębokie niże baryczne, które generują większy gradient (różnicę) poziomą ciśnienia atmosferycznego. W związku z tym generują one bardzo silne porywy wiatru, które powodują szkody materialne.

AKTUALNA SYTUACJA BARYCZNA

Póki co aurę w naszym kraju kształtuje zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym niżu znad Danii, który osiągnie niebawem status wielocentrycznego, który pozostanie w tym miejscu prawdopodobnie do czwartku.

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Wspomniany niż wielocentryczny pozostanie mniej więcej niedaleko wybrzeży Danii jeszcze parę dni. Z dnia na dzień będzie on się wypełniał (będzie wzrastało w nim ciśnienie) aż do zaniku. Nad Polskę sięgnie słabo rozwinięty ośrodek wysokiego ciśnienia, który prawdopodobnie nieco poprawi pogodę w kraju. Już we czwartek nad Nową Funlandią pojawi się jeszcze płytki ośrodek niskiego ciśnienia, który w obecności prądu strumieniowego wejdzie nad północne wody Atlantyku.

Niż będzie się pogłębiał i wędrował wzdłuż północnego grzbietu jet-streamu trafiając na inny, również pogłębiający się ośrodek niskiego ciśnienia o podobnych = gabarytach =. Wędrując dalej jest szansa, na stworzenie się kolejnego wielocentryka na głębokiej zatoce niżowej, który będzie wędrował w kierunku Wysp Brytyjskich.

Temperatura Od 11 / 13 stopni na Pomorzu Zachodnim przez 14 / 16 na przeważającym obszarze kraju do 17 / 19 na południu i południowym zachodzie. W momencie , kiedy się opady pojawią temperatura spadnie o 3 – 4 stopnie. Wiatr słaby zachodni i południowozachodni. Ciśnienie 1012 / 1015 hPa.

Co zatem będzie?

Reklama

No właśnie. Spoglądając jeszcze teraz na zachód od Wybrzeży Hiszpanii widać wyraźnie bardzo mocny wyż, który jest przedzielony od niżów prądem strumieniowym. Od strony północnej nad Wyspy Brytyjskie nadejdzie wspomniany niż, który powoli, lecz sukcesywnie zacznie się wypełniać. Jego fronty atmosferyczne przyniosą sporą ilość opadów oraz burze. Co do porywów wiatru, można spokojnie stwierdzić, że sięgną 85 / 120 km/h – strefa Kanału La Manche / Morza Północnego.

Ponieważ niż w końcu zacznie kierować się na północ szybko się wypełniając.

A Polska?

Nad Europę środkową i m.in Polskę sięgnie prawdopodobnie szybszy przepływ związany z obecnością (znów nad Danią) niżu oraz front z możliwością wytworzenia się burz i silniejszych opadów. Jeśli wszystko się sprawdzi – jest jeszcze daleko i wszystko się może zmienić, ale wyż znad Atlantyku musiałby odpuścić by niż dotarł do Europy środkowej jeszcze z dość srogim, niskim ciśnieniem. Nie oznacza to, że nie będzie wiało, gdyż jakieś 70 / 80 nad samym morzem pewnie uświadczymy, ale na prawdziwy „huragan”, czy „orkan” raczej nie mamy co liczyć – A to dobre wiadomości.

Kolejne aktualizacje wyjaśnią sytuację.

Reklama

To chyba tyle. Sytuacja jest rozwojowa – czas pokaże, co się wydarzy dalej. Miejmy nadzieję, że prognozy niewiele się zmienią, ale w przypadku ośrodków niskiego ciśnienia – wędrujących często nie jest nic pewne do niemal samego końca.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama