+21,+ 23 STOPNIE W NOCY Z PIĄTKU NA SOBOTĘ? Niewykluczone
Witajcie. Troszkę się zeszło, zanim w ogóle do tego usiadłem, ale lepiej późno niż wcale ;). Przed nami dość niecodzienna sytuacja meteorologiczna. Niecodzienna ze względu na taką trochę wojenkę o ile można takiego sformułowania użyć napływu ciepła oraz chłodu.
Zmienne wyliczenia
Jakiś czas temu, modele, jeszcze w fazie FUS`a (czyli bardzo odległej prognozy) widziały możliwość napływu mroźnej, arktycznej masy powietrza z północy i dość znaczny spadek temperatury powietrza poniżej zera. Tymczasem z każdą aktualizacją sytuacja zaczęła się zmieniać. Coraz śmielej model „sygnalizował” podejście od południa cieplejszej masy powietrza.
No właśnie…..Im bliżej terminu „Zero” – 20/21.10, tym wcale sytuacja nie miała zamiaru klarować. Modele rozjechały się jak moje nogi, które trafiły na mokra podłogę, a ja nie utrzymałem równowagi.
Ta analiza i próba prognostyki jest dla mnie swego rodzaju wyzwaniem. Pamiętajcie, że trzeba zawsze margines błędu sobie gdzieś tak zostawić.
Co więc nasz czeka w ten weekend???
AKTUALNA SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia ze stale degradującym się wałem wyżowym związanym z odchodzącym wyżem w kierunku Morza Kaspijskiego. Północno wschodnia część kraju z kolei znajduje się w obszarze szybszego przepływu powietrza z nieco bardziej zaostrzonym gradientem poziomym ciśnienia atmosferycznego. Wszystko za sprawą płytkiego niżu wtórnego znad wschodniej granicy Litwy. Do Polski nadal płynie arktyczne powietrze, lecz powoli zacznie się to zmieniać.
SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA
Ustępowanie i degradacja wspomnianego wcześniej wału wyżowego będzie swego rodzaju przepustką dla szeregu niżów, które obecnie znajdują się nad Atlantykiem. Jeden z takich niżów i związany z nim front atmosferyczny, powoli i sukcesywnie będzie „wchodził” od strony południowej kontynentu. Tymczasem nad Skandynawią mamy coraz śmielej umacniający się ośrodek wysokiego ciśnienia w strefie oddziaływania powietrza arktycznego. Gdyby dobrze spojrzeć widać wyraźnie linię szybkiego przepływu w górnej i środkowej troposferze który nada będzie oddziaływał przede wszystkim na Polskę północno wschodnią. Niż znad Litwy z uwagi na szybszy przepływ będzie się nieco pogłębiał i wędrował dalej na wschód. Wyż skandynawski zacznie śmielej wdzierać się klinem w środowisko występowania niżu tworząc powoli rozleglejszy wał wyżowy. Właśnie w piątek i sobotę dojdzie do swego rodzaju starcia pomiędzy wałem wyżowym skandynawskim, a frontem ciepłym niżu kierującego się nad Francję.
OPIS
Wyż skandynawski zrobił nam nieco psikusa i zamiast sięgać klinem nad Europę środkową, dosłownie położy się tworząc wspomniany wcześniej wał wyżowy. Obecność ośrodków niskiego ciśnienia nad zachodnią częścią Europy oraz powolna skrętka szybkiego przepływu powietrza zarówno w środkowej jak i wysokiej troposferze na południkową z uwagi na wędrówkę jednego z niżów w kierunku południowej części Atlantyku sprawią, że front ciepły wejdzie od południowej strony naszego kraju, jednak zostanie on prawdopodobnie przyblokowany przez wspomniany wcześniej wał wyżowy. Szybszy przepływ południkowy również sprawi, że jest wielce prawdopodobna śmielsza adwekcja masy pochodzenia zwrotnikowego. Jak bardzo front wejdzie na północ? Jest wielce prawdopodobne, że na zatoce pojawi się niż wtórny, który będzie wędrował sobie przez Polskę (południe – północ) wypychając wszelkie zimno na północ kraju.
No, ale co z tymi śnieżycami.
Faworyzowanie adwekcji zwrotnikowej wraz z silnym przepływem gaszą uśmiechy wszystkim, którzy kochają opady śniegu.
Na początek należy zwrócić uwagę na prognozowane temperatury nocą z piątku na sobotę. Istnieje realna szansa na nocne wartości temperatury rzędu 21 – 23 stopni. Było by to bezprecedensowe. Kontrast termiczny pomiędzy północą, a południem również byłby naprawdę srogi.
Dodatkowo nad morzem (NAD MORZEM, A NIE W GŁĘBI LĄDU) porywy wiatru wschodniego w zakresie 90 – 120 km/h, a w górach halny powyżej 140 km/h.
Śnieg?
Cyrklowałbym na noc z piątku na sobotę na obszarze Polski północno wschodniej, oraz północnej. Ponieważ temperatura będzie oscylowała w okolicach 0 / +2 / +3 stopni (Położenie izotermy zero poniżej 200m AGL.) intensywność opadu sprawi, że powinna pojawić się pokrywa śnieżna do lokalnie 20 / 23 cm – Pomorze (miejcami), Warmia i Mazury, północne Podlasie.
Co do soboty, jeśli będzie przechodził niż baryczny, to ogólnie powinien być względny spokój, natomiast jeśli zmieni się cyrkulacja na zachodnią, to zachód sięgnie wycinek frontu okluzji z opadami deszczu (niewykluczone burze).
Podsumowując. Prawdopodobnie śnieg i zamiecie pojawią się miejscami nocą nad w/w regionami późnym popołudniem w piątek i nocą z piątku na sobotę. Deszczu będzie sporo a chyba najbardziej interesuje mnie ta adwekcja ciepła, która dosłownie zmiecie zimne powietrze z planszy…..
Oczywiście analiza ma charakter informacyjny i prognostyczny. Jak będzie? Przekonamy się niebawem 🙂
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – Windy.com / ECMWF / wxcharts.com
Partnerzy – Burzowo.info / Sieć Obserwatorów Burz / Paweł i Marta Błaszkowscy Polish Storm Chasers / Miasto Zgierz