Przejdź do treści

Analiza wystąpienia intensywnych opadów śniegu 19/20.11.2022

Analiza wystąpienia intensywnych opadów śniegu 19/20.11.2022

Analiza wystąpienia intensywnych opadów śniegu 19/20.11.2022

Analiza – Wstęp

Na Pomorzu obecnie (na radarach odbiciowości widać to doskonale) mamy do czynienia z tzw. Efektem Morza. W wielu miejscach widać pojedyncze komórki konwekcyjne, które przynoszą lokalnie, intensywne opady śniegu lub krupy śnieżnej (chociaż nie wiem, czy odnotowano). Spotykamy się jednak wieczorem najmilsi z powodu jutrzejszych intensywnych opadów śniegu, które mogą wystąpić nad Polską północną i nie tylko.

SPRAWDŹ GDZIE PADA ŚNIEG

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska nadal znajduje się pod wpływem wyżu znad Skandynawii, który oddziaływuje w naszą stronę klinem. Od północnego wschodu napływa powietrze arktyczne pochodzenia morskiego (stąd chmurki i lokalnie opady). Na północy kontynentu widać strefę opadów związana z innym fontem, ośrodka znad Rosji.

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Na lekkim zafalowaniu frontu nad północne regiony zacznie oddziaływać niż górny z systemem frontów atmosferycznych. Niż prawdopodobnie pojawi się nad Bałtykiem o poranku już w sobotę i przyniesie opady mokrego śniegu oraz deszczu ze śniegiem i deszczu (północno-zachodnia część). Opady mogą być marznące.

Opady śniegu przed południem w sopotę.

Niż baryczny jaki by nie był, zazwyczaj przynosi opady, albo wzrost gradientu barycznego, a co za tym idzie wzrost prędkości wiatru. Tym razem przyniesie opady przede wszystkim śniegu, które mogą być intensywne i przynieść wzrost pokrywy śnieżnej. Wstępnie (Wszystko zależy od właściwej trajektorii niżu) opady powinny „rozpocząć” się w pasie nadmorskim już po północy w sobotę. W miarę przesuwania się niżu na zachód opadów więcej powinno być na Pomorzu Zachodnim. O poranku mieszkańców całej linii północnej części w/w województwa czekają chwilami intensywne opady śniegu. Jeszcze do południa intensywnie zacznie padać na Pomorzu Środkowym”.

Wędrówka niżu

Kręcący się niż nad Bałtykiem sprawi, że strefa opadów zacznie kierować się nieco „niżej” osiągając po południu także północną część woj. Lubuskiego oraz woj. Kujawsko-Pomorskie. W tym samym czasie na Pomorzu Zachodnim z uwagi na adwekcję cieplejszego powietrza zacznie padać deszcz ze śniegiem i deszcz, który może marznąć i powodować gołoledź (Prognozowane położenie izotermy 0 w obecności niżu to jakieś 400 / 500m nad poziomem gruntu).

Tymczasem po południu opady śniegu rozleją się również (powinny) nad północną część Wielkopolski i całe woj. Kujawsko-Pomorskie. Wieczorem może się zdarzyć, że strefa dotrze do zachodniej części Mazowieckiego oraz Warmińsko-Mazurskiego. Nie jest wykluczone, że gdzieś pojawią się wbudowane chmury pionowe i spadnie krupa śnieżna.

Gęsty mokry śnieg

No dobra, ale przecież śnieg to śnieg. Tak, ale tym razem wraz ze wzrostem temperatury będzie on bardzo bogaty w wodę. Płatki spadające z nieba mogą łączyć się w większe struktury i będą się dosłownie lepić do wszystkiego. Na drogach bardzo ślisko, a wiem, że większość kierowców nie jest przyzwyczajona do jazdy w takich, zimowych warunkach, dlatego o tym także wspominam, abyście byli „Gotowi”.

Wraz z pojawieniem się opadów spadać zacznie widzialność pozioma. Apeluje (nie mylić z APLELOWANIEM) abyście jeździli w takich warunkach na światłach mijania.

Taki stan rzeczy pozostanie także w niedzielę do południa. Opady sięgnąć mogą również Warmii i Mazur więc nie bądźcie zaskoczeni

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.