Przejdź do treści

Antonov An-225 Mrija lądował w Jasionce. Mgła za samolotem widowiskowo się rozstąpiła.

Antonov An-225 Mrija wylądował na lotnisku w Rzeszowie 9 stycznia 2022 roku. Za lądującym samolotem mgła się widowiskowo rozstąpiła, zapewniając widowiskowy pokaz dla obserwatorów zebranych w okolicach lotniska.

Antonov An-225 Mrija – Widowiskowe lądowanie

Reklama

9 stycznia nad lotniskiem w Rzeszowie zalegała gęsta mgła. Duża grupa ludzi zebrała się w okolicach lotniska Rzeszów-Jasionka w oczekiwaniu na lądowanie Antonova An-225 Mrija, najcięższego i największego obecnie używanego samolotu. Co więcej, jedynego latającego egzemplarza (budowy drugiego nie ukończono).

Gdy samolot podchodził do lądowania, za nim mgła się „rozstąpiła”. Spowodowane było to działaniem wirów za końcówkami skrzydeł na niską mgłę. Co więcej, można było zaobserwować doskonale widoczną dynamikę wirów za końcówkami skrzydeł (wingtip vortices), oraz strumienia za skrzydłem (downwash), które rozmyły niską mgłę na trasie lądującego samolotu.

YouTube player
YouTube player

Zagrożenia

Reklama

Obserwowanie powyższych materiałów pokazuje, dlaczego zgodnie z przepisami nie można startować za dużym samolotem, oraz dlaczego potrzebna jest separacja między samolotami w czasie lotu. Tak silna turbulencja jest bardzo niebezpieczna dla ewentualnych samolotów lecących zbyt blisko tak dużej maszyny.

Antonov An-225 Mrija
Kadr z filmu: https://youtu.be/Tjgliv8nwqA

Antonov An-225 Mrija

Największy samolot obecnie używany oraz najcięższy samolot w historii. Posiada sześć silników. Rozpiętość samolotu to 88,4 metra a jego długość to 84 metry. Samolot został zaprojektowany w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego „Buran”. Program ten jednak zaniechano. W związku z tym jedyny egzemplarz ukończony służy teraz jako samolot transportowy. Drugi nie został ukończony i jego budowę anulowano.

Antonov An-225 Mrija, Antonov An-225 Mrija
Antonov AN-255 Mrija wraz z wahadłowcem Buran. Źródło: Wikimedia.

Aktualna pogoda.

Reklama