Przejdź do treści

Antonov An-225 Mrija zniszczony. Nagrania i zdjęcia to potwierdzają.

Jeszcze 9 stycznia 2022 roku największy samolot świataAntonov An-225 Mrija lądował na lotnisku w Rzeszowie. Dziś dotarły informacje o zniszczeniu go przez Rosjan.

Antonov An-225 Mrija, Antonov An-225 Mrija,zniszczony,ukraina,wojna
Szczątki samolotu Antonov An-225 Mrija

Rosjanie zniszczyli największy samolot świata

Reklama

W niedzielę 27.02.2022 Radio Svoboda poinformowało o zniszczeniu samolotu Antonov An-225 Mrija w wyniku ataku lotniczego na lotnisko w Hostomelu. Niestety informacje te potwierdziło przedsiębiorstwo Antonov oraz sam szef MSZ Ukrainy Dymitro Kułeba.

Mimo tych informacji nie mieliśmy oglądu na to jak wygląda sytuacja z tym samolotem. Niestety pojawiły się na grania i filmy potwierdzające powyższe informacje.

Antonov An-225 Mrija – Widowiskowe lądowanie

Reklama

Jeszcze nie tak dawno, bo 9 stycznia nad lotniskiem w Rzeszowie zalegała gęsta mgła. Duża grupa ludzi zebrała się w okolicach lotniska Rzeszów-Jasionka w oczekiwaniu na lądowanie Antonova An-225 Mrija, najcięższego i największego obecnie używanego samolotu. Co więcej, jedynego latającego wtedy egzemplarza (budowy drugiego nie ukończono).

Gdy samolot podchodził do lądowania, za nim mgła się „rozstąpiła”. Spowodowane było to działaniem wirów za końcówkami skrzydeł na niską mgłę. Co więcej, można było zaobserwować doskonale widoczną dynamikę wirów za końcówkami skrzydeł (wingtip vortices), oraz strumienia za skrzydłem (downwash), które rozmyły niską mgłę na trasie lądującego samolotu.

YouTube player
YouTube player

Antonov An-225 Mrija

Największy samolot, który został dziś zniszczony to też najcięższy samolot w historii. Posiadał sześć silników. Rozpiętość samolotu to 88,4 metra a jego długość to 84 metry. Samolot został zaprojektowany w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego „Buran”. Program ten jednak zaniechano. W związku z tym jedyny egzemplarz ukończony służy teraz jako samolot transportowy. Drugi nie został ukończony i jego budowę anulowano.

Antonov An-225 Mrija, Antonov An-225 Mrija,zniszczony,ukraina,wojna
Antonov AN-255 Mrija wraz z wahadłowcem Buran. Źródło: Wikimedia.

Reklama

Aktualna pogoda.

Reklama