Przejdź do treści

Antycyklon. Czym jest? Czy różni się od wyżu barycznego?

Zawsze gdy nad Polskę nadciąga układ wysokiego ciśnienia, media bardzo chętnie używają pojęcia antycyklonu. Czym on jest? Czym różni się od wyżu barycznego? Sprawdź w naszym artykule.

antycyklon
Bardzo silny wyż i widoczny ruch powietrza do zewnątrz układu nazywany antycyklonem. https://wikimedia.org/

Czym jest?

Reklama

Ściśle rzecz ujmując, jest jednym z rodzajów cyrkulacji powietrza. To układ wiatrów w postaci wiru, w którym cyrkulacja powietrza ma kierunek przeciwny do ruchu obrotowego Ziemi. A więc na półkuli północnej ruch jest zgodny z ruchem wskazówek zegara a na półkuli południowej przeciwny. A sam wiatr wieje od centrum wyżu.

Średnica takiej cyrkulacji obejmować może nawet 2 tysiące kilometrów a prędkość przemieszczania wynosi do około 30 km/h. Choć zdarzają się też układy stacjonarne. Z racji oddziaływania wyżu w takiej cyrkulacji najczęściej mamy bezchmurną pogodę bądź małe zachmurzenie. Opady nie występują. W miesiącach letnich występuje upał. W miesiącach zimowych znaczne spadki temperatury.

Czy jest on wyżem barycznym?

Reklama

Potocznie stosuje się oba słowa zamiennie. Choć tak naprawdę pojęciem wyżu barycznego określamy obszar wysokiego ciśnienia. A cyrkulację powietrza znajdującą się w wyżu barycznym i nieodłącznie powiązaną z nim nazywamy właśnie antycyklonem.

antycyklon, antycyklon,wyż baryczny,Czym jest?
Oznaczenie wyżu barycznego za pomocą izobar oraz antycyklonu za pomocą strzałek określających kierunek wiatru. https://wikimedia.org/

Antycyklon w mediach


W mediach często gdy nadchodzi bardzo silny wyż, można spotkać się z pojęciem antycyklonu. Słowo to ma o wiele bardziej negatywną konotację i jest bardziej tajemnicze od słowa wyż. Zatem klikalność wzrasta.

Czy występuje też na innych planetach?

Tak. Występuje też na innych planetach w Układzie Słonecznym. Najbardziej jaskrawy przykład to Wielka Czerwona Plama na Jowiszu. Układ ten istnieje od XVII wieku i jest większy od naszej Ziemi. Układy te obserwowała też sonda Voyager 2 na Neptunie.

antycyklon, antycyklon,wyż baryczny,Czym jest?
Wielka Czerwona Plama na Jowiszu https://wikimedia.org/
Reklama

Inne wiadomości

Reklama