Przejdź do treści

Arktyczna masa powietrza w przyszłym tygodniu. Analizujemy wstępne wyliczenia.

W przyszłym tygodniu prawdopodobnie czekają nas dni i noce z ujemnymi temperaturami. Wszystko za sprawą chwilowego arktycznych mas powietrza z północnego wschodu kontynentu. Sprawdzamy wstępne wyliczenia.

arktyczna masa powietrza,

Reklama

Weekend w temperaturach bez większych zmian

Dzięki cyrkulacji strefowej w piątek, sobotę i niedzielę temperatury będą podobne do dzisiejszych. Oscylować będą od -4 do 4 stopni Celsjusza w zależności od miejsca i pory dnia / nocy. Zmiany zaczną następować w poniedziałek.

Mroźny środek tygodnia

W wyliczeniach numerycznych można zaobserwować powstanie wyżu atmosferycznego nad Litwą lub Łotwą. Nad Polskę sięgnie arktyczna masa powietrza. Podczas jego powstawania w poniedziałek już zacznie robić się odczuwalnie chłodniej na północnym wschodzie. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatury spadną do -8 stopni Celsjusza. We wtorek mroźnie w większości Polski. Temperatury od -2 do -6 stopni Celsjusza. Najcieplej na południowym zachodzie. Dwa stopnie powyżej zera.
Najzimniejsza ma być noc z wtorku na środę. Model ECMWF pokazuje temperatury nawet poniżej -15C na północnym zachodzie. Na pozostałym obszarze od -4 do -10C. Pozostałe modele są bardziej „sceptyczne i pokazują minimalną temperaturę na poziomie -12C.

Reklama

Podsumowanie

Z pewnością wszystkie modele numeryczne są zgodne co do tego, że większe ochłodzenie się pojawi i trwać będzie od wtorku do czwartku. Arktyczna masa powietrza w tych dniach zagości szczególnie nad Północnym wschodem Polski. Różnice są w maksymalnej ujemnej temperaturze. Wszystko się wyklaruje w najbliższych dniach. Będziemy informować o tym na bieżąco.

Pamiętać należy, że do omawianych dni jeszcze wiele czasu. Analiza ta jest obarczona dość dużym błędem. Warto jednak mieć na uwadze, że przyszły tydzień będzie chłodniejszy od poprzednich.

Reklama