Przejdź do treści

Poniżej -40 stopni Celsjusza. Arktyczne mrozy na Półwyspie Skandynawskim.

Na przeważającej części Półwyspu Skandynawskiego oraz w Laponii temperatury od kilku dni bardzo mocno spadają. Mapy temperatur w niedzielę pokazały minimalne temperatury rzędu -35 st. Celsjusza. W nocny z niedzieli na poniedziałek temperatury spadły do prawie -41 st. C. Trochę tego chłodu spłynie do Polski w tygodniu.

mrozy, mrozy

Arktyczne mrozy na Półwyspie Skandynawskim

Reklama

Kolejna bardzo zimna noc na Półwyspie Skandynawskim. Ostatniej nocy (z niedzieli na poniedziałek) zanotowano:

Naimakka: -40.9
Karesuando -40.3
Nikkaluokta -40.1

Reklama

Początek grudnia jest iście zimowy, szczególnie w Północnej Skandynawi. Tam od kilku dni występują bardzo niskie temperatury za sprawą spływu arktycznej masy powietrza z północy.
Na płaskowyżu Finnmark, między Kautokeino i Karasjok, temperatura spadła w niedzielę 28 listopada do -35°C w dzień. Po kilku dniach wyższych temperatur arktyczny mróz znów dał o sobie znać. W dniu wczorajszym w wielu miejscach temperatura w dzień spadła poniżej -20 st. Celsjusza. A miejscami na północy do -35 st. Celsjusza.

Takie temperatury nie są co prawda niczym nowym w okolicach Koła Podbiegunowego. Jednak w ostatnich latach występowały raczej w styczniu i lutym. Tym razem prawdziwa Zima przyszła wcześniej.

Silne mrozy ogarniają również najbardziej wysunięte na północ wybrzeża Norwegii. Tam wody arktyczne są wolne od lodu dzięki temu, że płynie Prąd Zatokowy. W Kirkenes, na granicy z Rosją, termometry w sobotę wskazały -25°C.

arktyczne mrozy, półwyspie skandynawskim,
Kirkenes, północna Norwegia. Zdjęcie: Thomas Nilsen

Reklama

Aktualna pogoda — kliknij i sprawdź.

Reklama